Przejdź do treści
Urząd Lotnictwa Cywilnego - siedziba
Źródło artykułu

19. rocznica powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego

W dniu 17 listopada, mija 19 lat od powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego sprawującego nadzór nad lotnictwem cywilnym w Polsce.

Początki władzy lotniczej w Polsce sięgają 1919 roku. Wówczas uchwałą Rady Ministrów sprawy komunikacji lotniczej powierzono Ministerstwu Kolei Żelaznych, a kwestie lotnicze załatwiano wraz z innymi, będącymi w zakresie Wydziału Kolejek Wąskotorowych i Miejskich Ministerstwa Kolei Żelaznych. To już przeszłość. Obecnie jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju lotnictwa w Polsce i na świecie, a lotnictwo ma własny organ administracji rządowej.

Urząd Lotnictwa Cywilnego został powołany Ustawą z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze, po zniesieniu Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego oraz Departamentu Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Infrastruktury. Pracownicy obu jednostek stali się pracownikami ULC. Do zadań i kompetencji Prezesa ULC, jako organu administracji państwowej, należy sprawowanie nadzoru lotniczego, w tym wykonywanie zadań określonych w ustawie Prawo lotnicze oraz pełnienie funkcji władzy lotniczej w rozumieniu przepisów międzynarodowych. Od grudnia 2016 roku prezesem ULC jest Piotr Samson.

Dzisiaj mija 19 lat od powstania Urzędu Lotnictwa Cywilnego sprawującego nadzór nad lotnictwem cywilnym w Polsce. Wszystkim Klientom naszego Urzędu, osobom związanym z lotnictwem oraz sympatykom awiacji, Kierownictwo i pracownicy Urzędu pragną podziękować za dotychczasową współpracę – mówi Piotr Samson, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Serdecznie zachęcamy Państwa do dalszego działania na rzecz bezpieczeństwa w lotnictwie i rozwoju całego rynku usług lotniczych w Polsce. Ostatnie dwa lata były dla polskiego i światowego lotnictwa komunikacyjnego wyjątkowo trudne. Pandemia wywołała największy w historii kryzys lotnictwa cywilnego. Mimo to prognozy odbudowy ruchu lotniczego, jakie przedstawiła niedawno EUROCONTROL pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jestem przekonany, że dzięki współpracy oraz solidarnemu zaangażowaniu wszystkich, którym dobro polskiego lotnictwa leży na sercu, uda się przywrócić poziom ruchu lotniczego sprzed pandemii – dodaje Piotr Samson.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony