Przejdź do treści
Drużyna z KN Euroavia uczestniczyła w Droniadzie 2017 (fot. Euroavia Rzeszów)
Źródło artykułu

Najskuteczniejszy autonomiczny system SAR w Polsce

Drużyna z Koła Naukowego Euroavia z Politechniki Rzeszowskiej od 16 do 18 czerwca br. uczestniczyła w Droniadzie 2017 (Parada Robotów) w Aeroklubie Krakowskim.

Scenariusz tegorocznych zawodów zakładał wykorzystanie dronów w akcji ratunkowej po przejściu huraganu, który miał zniszczyć domostwa w promieniu 900m. Poszukiwanych było 10 ofiar huraganu oznaczonych przez bikony (nadajniki bluetooth), emitujące odpowiednie sygnały, stosowne do stanu zdrowia ofiar. Zadaniem drużyn było odnalezienie wszystkich dziesięciu ofiar i podanie współrzędnych geograficznych ich lokalizacji, odebranie nadawanych przez bikony statusów oraz sfotografowanie lub przeprowadzenie transmisji z ewakuacji jednej, wybranej przez organizatorów ofiary. Punktowany był czas wykonania zadania (max. 30 minut) oraz dokładność.

Członkami teamu KN Euroavia byli: Michał Szepke (Team Leader), Kuba Siwoń (pilot), Rafał Muchowski (pilot), Jakub Popielarz (pilot), Łukasz Wielgosz, Paweł Zalewski, Mateusz Bobusia, Paweł Woźniak. Do pomocy drużyna użyła 3 dronów.

Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, skróconego treningu i kłopotów z łącznością Team EUROAVIONIC okazał się autorem najdokładniejszego systemu. Młody zespół dotarł najbliżej celu, odnalazł ofiary huraganu na podstawie sygnałów z bikonów i choć nie stanął na podium, uzyskał najbardziej wiarygodne wyniki. Mimo rozbitych trzech kopterów użytych w akcji rzeszowscy studenci odnaleźli 8 bikonów ze średnią dokładnością 20,7 metra, w tym 4 z dokładnością poniżej 15 metrów. Jeśli chodzi o innowacyjność rozwiązania oraz jego precyzyjność, zespół uplasował się na 1. pozycji na podstawie koncepcji systemu.


8 bikonów odnalezionych przez team KN Euroavia (fot. Euroavia Rzeszów)

Powszechnie dostrzegany jest potencjał systemów lokalizacji z wykorzystaniem nadajników wbudowanych w urządzeniach typu smartfon, dodatkowo wykorzystuje się bezzałogowe aparaty latające do lokalizacji ofiar kataklizmów.

Studenci korzystali z autorskiego systemu, który został w całości zaprojektowany i stworzony na Politechnice Rzeszowskiej w ramach prac prowadzonych w Kole Naukowym Euroavia, w sekcji zajmującej się awioniką o nazwie Team Euroavionic. Elementy konstrukcyjne stworzonego systemu bezzałogowców zostały stworzone także przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego.

Życzymy Euroavii udanych projektów i powodzenia w sierpniowych zawodach Air Cargo Challenge w Chorwacji.

Mateusz Rakieć

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony