Przejdź do treści
Źródło artykułu

Prezydent: pomnik "Chwała Lotnikom Polskim" jest znakiem naszej pamięci i wdzięczności

Pomnik "Chwała Lotnikom Polskim" jest znakiem naszej pamięci i wdzięczności dla ludzi, którzy stoją na straży polskiego nieba; mają odwagę i fantazję by unieść się ponad światem - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Lotnictwa Polskiego w Warszawie.

Podczas uroczystości, która odbywa się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, zostanie odsłonięty pomnik "Chwała Lotnikom Polskim", upamiętniający wszystkich polskich lotników, którzy poświęcili swoje życie w służbie Polsce.

"Bardzo się cieszę, że w tym wyjątkowym roku, roku, który jest rokiem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale jest też rokiem 100-lecia polskiego lotnictwa, +polskich skrzydeł+, odsłaniamy ten piękny i jakże wymowny pomnik" - powiedział prezydent.

Jak mówił, "kiedy patrzymy na tamten czas, to trzeba sobie zdać sprawę, jak niezwykłej odwagi, ale też jak i niezwykłej wizji wymagało ówczesne spełnianie wielkiego marzenia, i kara wzniesienia się ponad ziemię, zrobienia czegoś, co nie jest naturalne dla człowieka, spojrzenie na świat z góry, możliwość dokonania tego, co wcześniej wydawało się niemożliwe".

Prezydent podkreślił, że cieszy się, że pomnik - znak wdzięczności dla lotników, znajduje się właśnie tutaj, "będąc widomym znakiem naszej pamięci i wdzięczności, pamięci i wdzięczności Polski, wszystkich jej byłych, obecnych i przyszłych pokoleń, dla ludzi, którzy stoją na straży polskiego nieba, dla ludzi, którzy mają odwagę i fantazję by unieść się ponad światem, spojrzeć na niego z góry, ale świadczyć także swoją służbę innym".

Dodał, że chciałby w imieniu Rzeczypospolitej, w imieniu wszystkich Polaków "za tę służbę dla Rzeczpospolitej i dla nas, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i stulecie utworzenie lotnictwa polskiego z całego serca podziękować". "Panie Boże miej zawsze w swojej opiece polskich lotników" - zaznaczył Duda.

Monument nawiązujący w swym kształcie do dziecięcego samolotu z papieru odlatującego z symbolicznego pasa startowego uhonoruje nie tylko "wszystkich poległych na powietrznych polach bitew, zamordowanych i zaginionych", ale także uczci przypadające w tym roku 100-lecie powstania i działalności Lotnictwa Polskiego. (PAP)

ksi/ aszw/ itm/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony