Przejdź do treści
Źródło artykułu

PAŻP chce kontynuować projekt aplikacji DroneRadar

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej po roku testowania specjalnej aplikacji DroneRadar uznała za zasadne kontynuację tego projektu. Dzięki aplikacji każdy użytkownik dronu może śledzić jego lot, a nad jego bezpieczeństwem może czuwać służba ruchu lotniczego.

"Roczny okres testów i wspólnych prac nad rozwojem aplikacji DroneRadar przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz firmę dlapilota.pl, wykazał zasadność kontynuacji projektu" - czytamy w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej PAŻP.

Jak podkreślono, analizy systemów raportowania incydentów lotniczych wykazują spadek ich liczby. "Personel PAŻP dostrzegł także edukacyjny charakter funkcjonowania platformy DroneRadar wraz z efektem poprawiania świadomości sytuacyjnej operatorów dronów w Polskiej przestrzeni powietrznej"- wskazano.

PAŻP podał, że w przyjazną pogodę z aplikacji dziennie korzysta około 1,1 tys. użytkowników. W miesiącu przestrzeń powietrzna sprawdzana jest około 60 tys. razy. Liczba fakultatywnych zgłoszeń lotów cały czas rośnie i dochodzi do 200 dziennie.

Aplikacja DroneRadar, zintegrowana w PAŻP, w dużym uproszczeniu realizuje w polskiej przestrzeni powierzanej trzy podstawowe funkcje. Pierwsza, to analiza pełnej sytuacji aeronautycznej (dane m.in. z planu użytkowania przestrzeni powietrznej, NOTAM) oraz ilustracja za pomocą trzech intuicyjnych światełek (zielony, żółty, czerwony) informacji o możliwości wykonania lotu w danym miejscu i czasie.

Druga, to możliwość dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbą ruchu lotniczego (ATS) a operatorem bezzałogowego statku powietrznego, zapewniająca wymianę informacji o udzielonych zgodach bądź ich modyfikacjach.

Trzecia, to automatyczna, również dwukierunkowa obsługa sytuacji awaryjnych, w których służba ruchu lotniczego może poinformować o natychmiastowym nakazie lądowania z uwagi - na przykład - na sytuację ruchową (lecący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), bądź operator może zgłosić utratę kontroli nad dronem, rysując zdalnie wirtualny obszar prawdopodobnej lokalizacji drona. Informacja ta trafia w sposób elektroniczny do służb PAŻP.

Aby korzystać z aplikacji wymagane jest posiadanie urządzenia mobilnego typu smartfon lub tablet (iOS lub Android) z dostępem do internetu. Użytkownicy aplikacji mają możliwość fakultatywnego zgłaszania swoich lotów (funkcja "check-in") stając się tym samym widocznym dla wybranych służb ruchu lotniczego.

W ramach prowadzonych testów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uzyskała dostęp do panelu administratora systemu DroneRadar na wieżach lotnisk w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu oraz Łodzi, zapewniając tym samym kontrolerom sprawującym w przestrzeniach CTR służbę kontroli ruchu lotniczego możliwość zobrazowania rejonu lotów dronów. Taki sam dostęp do aplikacji dostępny jest dla informatorów FIS w sektorach FIS Warszawa oraz Olsztyn. Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem aplikacji w całej Polsce.

PAŻP podkreśla, że zasadność dalszej współpracy potwierdza europejski system raportowania incydentów i wypadków lotniczych ECCAIRS (European Co-ordination Centre for Accident and Incident Reporting Systems).

PAŻP przypomina, że aplikacja DroneRadar nie zwalnia z konieczności uzyskiwania zgód na loty od zarządzających poszczególnymi strefami, w tym zgód na lot w strefach CTR (wymagany formularz zgłoszeniowy). Wszystkie dane w DroneRadar mają charakter informacyjny i mogą służyć jedynie jako materiał dodatkowy do planowania lotów.

Aplikacja DroneRadar jest dostępna na stronie https://droneradar.eu/.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

edytor: Marek Michałowski

aop/ maro/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony