Przejdź do treści
Lotnictwo Numer Specjalny 17
Źródło artykułu

Lotnictwo Numer Specjalny 17 już w sprzedaży

Wydawnictwo MagnumX przygotowało dla sympatyków lotnictwa Numer Specjalny 17 "Lotnictwa", który dostępny jest już w salonach prasowych.

W Numerze Specjalnym 17 polecamy:

Rosyjskie lotnictwo wojskowe na Krymie
Jednym z najbardziej drażliwych rejonów świata jest obecnie Półwysep Krymski, który marcu 2014 r. został zajęty przez rosyjskie „zielone ludziki” i włączony w skład Federacji Rosyjskiej. Jako że posiadanie Krymu gwarantuje Rosji panowanie nad Morzem Czarnym,  półwysep został obsadzony silnym kontyngentem lotniczym. Jego struktura została w ostatnim czasie zreformowana, a poszczególne jednostki lotnicze otrzymały wiele nowych lub wyremontowanych statków powietrznych.

Wycofanie bombowców Suchoj Su-24 Fencer-C
1 września 2016 roku 43. Sewastopolski Samodzielny Mieszany Pułk Szurmowy Lotnictwa Morskiego Orderu Czerwonego Sztandardu oraz Orderu Kutuzowa III Klasy podporządkowany Morskiej Awiacji Wojenno-Morskoj Fłoty Rosyjskiej Federacji (MA WMF FR) w strukturach Floty Czarnomorskiej (FCz) ostatecznie wycofał z uzbrojenia bombowce frontowe Su-24. Z tej okazji dzień wcześniej, 31 sierpnia, z lotniska w Nowofiodorowce (Saki-3) na Krymie będącego macierzystą bazą 43. pułku lotnictwa morskiego do symbolicznego pożegnalnego lotu wystartował jeden z należących do jednostki bombowców taktycznych Su-24 izdielije 41.

Northrop/McDonnell Douglas YF-23 Black Widow II
Samolot myśliwski 5. generacji Northrop/McDonnell Douglas YF-23, nazywany nieoficjalnie Black Widow II, został skonstruowany w drugiej połowie lat 80. w ramach programu ATF. W czasie oficjalnej prezentacji wywołał poruszenie wśród zgromadzonych widzów awangardową sylwetką i niekonwencjonalnym układem aerodynamicznym. Mimo wysokich osiągów i dobrych charakterystyk stealth YF-23 przegrał rywalizację z konkurencyjnym myśliwcem Lockheed YF-22.

Latające Smoki. Południowowietnamskie Siły Powietrzne 1955–1975
W latach 1955–1975 w Republice Wietnamu przy dużym zaangażowaniu USA niemal od zera stworzono Południowowietnamskie Siły Powietrzne, które u szczytu potęgi zyskały miano czwartych co do wielkości wojsk lotniczych świata. Tytuł ten VNAF nosiło jednak sporo na wyrost i w godzinie próby nie było w stanie zapobiec upadowi Republiki Wietnamu pod ciosami komunistycznych wojsk z północy.

Pogrom nad doliną Bekaa 1982
W czerwcu 1982 r. izraelskie siły zbrojne wkroczyły do targanego konfliktami wewnętrznymi Libanu. Jak zwykle w przypadku konfliktów bliskowschodnich spektakularną rolę odegrało znakomicie wyposażone i wyszkolone lotnictwo państwa żydowskiego. Głównym celem izraelskich lotników było zniszczenie rozlokowanego w dolinie Bekaa syryjskiego ugrupowania przeciwlotniczego, na które składały się liczne baterie rakietowych zestawów przeciwlotniczych produkcji radzieckiej. Podjęte działania doprowadziły do zmasowanego użycia nad Libanem syryjskiego lotnictwa, a w konsekwencji licznych walk powietrznych, zakończonych spektakularną porażką arabskich lotników.

Suchoj T.4. Cud techniki czy techniczna awantura ?
T.4, Su-100, „setka” Suchoja... lub „latający zbiornik paliwa”. Już w chwili powstania samolot ten budził wiele emocji. Dla jednych szczyt techniki, dla innych awanturnictwo i marnotrawienie sił i środków. Tytanowo-stalowy bombowiec sprzed kilku dziesiątków lat do dziś zadziwia skalą zastosowanych nowych rozwiązań. Niewątpliwie mógł stać się w ZSRR pionierem w dziedzinie długich przelotów z prędkością znacznie przekraczającą prędkość dźwięku. Inżynierowie, którzy zajmowali się opracowywaniem tego samolotu, uważają, że jego budowa były przeskokiem w lotnictwo przyszłości, na tyle nowe były zastosowane w nim rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Na skutek decyzji władz maszyna szybko stała się jednak eksponatem muzealnym w Monino.

Fatalna pomyłka. Amerykańsko-radzieckie starcie powietrzne w rejonie Niszu, 7 listopada 1944 r.
7 listopada 1944 r. doszło do najpoważniejszego amerykańsko-radzieckiego incydentu powietrznego odnotowanego podczas II wojny światowej. W pobliżu jugosłowiańskiego miasta Nisz dwusilnikowe samoloty myśliwskie P-38 Lightning z amerykańskiej 82. FG pomyłkowo zaatakowały przemieszczające się oddziały 6. Gwardyjskiego Korpusu Strzeleckiego, zadając mu ciężkie straty i zabijając jego dowódcę. Dodatkowo w powietrzu piloci USAAF starli się z poderwanymi alarmowo z pobliskiego lotniska radzieckimi Jakowlewami z 866. IAP.

Mustangi nad Koreą
Myśliwiec North American P-51 Mustang to jeden z najsłynniejszych samolotów II wojny światowej. Kariera bojowa tej maszyny w lotnictwie amerykańskim nie zakończyła się jednak z chwilą kapitulacji III Rzeszy i Japonii. Co prawda pięć lat później samoloty tego typu były już wycofane z pierwszoliniowych jednostek USAF, ale powróciły do niej z chwilą wybuchu wojny na Półwyspie Koreańskim, gdzie pod nowym już oznaczeniem F-51 z powodzeniem zostały użyte w roli maszyn wsparcia pola walki.

A oprócz tego w specjalnym numerze Lotnictwa o ćwiczeniach „Kaukaz-2016”.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem Numeru Specjalnego 17 "Lotnictwa" na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony