Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ukraińscy piloci F-16 szkolą się we Francji i Wielkiej Brytanii

Dziesięciu ukraińskich pilotów szkoli się we Francji w pilotowaniu wielozadaniowych samolotów myśliwskich F-16 – poinformowała „Ukraińska Prawda”, powołując się na francuski kanał TV BMF.

Francja na razie nie przekaże Ukrainie samolotów myśliwskich F-16, ale prowadzi obecnie szkolenie 10 ukraińskich pilotów, którzy zasiądą za sterami tych maszyn. Jak pisze w czwartek „Ukraińska Prawda”, kandydaci na pilotów F-16, którzy mają już doświadczenie w pilotowaniu samolotów cywilnych i wojskowych, zostali wybrani przez Sztab Generalny ukraińskiej armii. Obecnie 6 z nich doskonali znajomość języka angielskiego w ośrodku szkoleniowym w Wielkiej Brytanii. Pozostali szkolą się w bazie wojskowej położonej na południowym-zachodzie Francji w zakresie wykonywania zadań bojowych.

BMF TV podkreśla, że ukraińscy piloci realizują program szkoleniowy przygotowany dla francuskich pilotów, ale w dwukrotnie krótszym czasie. Ten cykl szkoleniowy, obejmujący zajęcia na stacjonarnych trenażerach oraz samolotach Alfa Jet, potrwa 6 miesięcy. Po jego zakończeniu i 80 godzinach spędzonych w powietrzu ukraińscy piloci zasiądą za sterami F-16 w ośrodkach szkoleniowych w USA lub innych krajach, które dysponują amerykańskimi maszynami.

Według informacji medialnych, pierwszych sześć z 45 myśliwców F-16, jakie Ukraińcom zobowiązali się przekazać zachodni sojusznicy, może trafić na Ukrainę w lipcu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony