Przejdź do treści
Zawodnik  i instruktor Modelarni Lotniczej KOLIBER  w Aeroklubie Podkarpackim

Krosno: Regionalne Zawody Modeli Balonów

Po wielu posępnych zimowych dniach właśnie w sobotę 13 kwietnia zaświeciło słońce. Wyszli więc młodzi modelarze na lotnisko ze swoimi kolorowymi balonami. Już można było biegać po wyschniętej płycie lotniska, już można było zrzucić kurtki.

Przyjechali na krośnieńskie lotnisko modelarze z Sanoka budujący balony i inne modele w ODK Gagatek. Przyjechali z Jasła z balonami klejonymi w Bibliotece Publicznej. Także z modelarni lotniczej w Szkole Podstawowej w Zręcinie. Zgłosili się modelarze z modelarni w Szkole Podstawowej Nr 14 w Krośnie i z modelarni Koliber w Aeroklubie Podkarpackim.

Organizatorzy postawili parawan, aby podmuchy wiatru nie utrudniały napełniania balonów. Ale wygodny i bezpieczny palnik i tak parzył ręce, gdy balon nie posiadał uchwytów. Żaden balon nie spłonął na palniku.

Wszystkie balony wykonane były poprawnie i starannie. Większość startów przeprowadzona była prawidłowo. Jednak w tej dyscyplinie duże znaczenie ma również czynnik niewymierny, który sportowcy nazywają "łut szczęścia". A w balonach szczególnie, gdy trudno określić najkorzystniejszy moment do startu.

Warunki termiczne ustabilizowały się i niektóre balony w mocnych kominach wznosiły się wysoko i odlatywały z wiatrem poza lotnisko. Zmierzono aż 7 lotów maksymalnych (10 min).

Modele balonów to bardzo przyjemna dyscyplina modelarstwa z interesującymi walorami edukacyjnymi i wychowawczymi. W procesie klejenia balonu z bibuły może aktywnie uczestniczyć już 5 letnie dziecko. Może ono też uczestniczyć w starcie balonu. Rodzic lub instruktor asystuje tylko w tych czynnościach i pomaga na tyle, na ile potrzeba.
 


Ekipa SP w Zręcinie


Balon można skleić w każdych warunkach w domu, w modelarni, w klubie, w szkole. I zawsze o poradę fachową można zwrócić się do bardziej zaawansowanych modelarzy bądź instruktorów z Aeroklubu, którzy z całą pewnością pomocy nie odmówią.

Dobrze jest też, że w tej dyscyplinie wszyscy startują razem; duzi i mali, młodsi i starsi, dziewczyny i chłopcy, a wszyscy mają jednakowe szanse. I jednakową frajdę.

Tabela z wynikami oraz więcej zdjęć jest dostępnych tutaj.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony