Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Trwają intensywne przygotowania do czwartej edycji Świdnik Air Festival, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2024 r. na lotnisku trawiastym w Świdniku. Organizatorzy przedstawili kolejne gwiazdy.

Tego pilota zna chyba każdy miłośnik awiacji. Nikt, tak jak on nie zachwyca feerią barw oraz skomplikowanymi, widowiskowymi figurami akrobacyjnymi. Kolejnym z powietrznych solistów IV Świdnik Air Festival jest Marek Choim, pilotujący samolot Extra 330SC.

Swoją przygodę z pokazami lotniczymi rozpoczął w 2013 roku w Warszawie. Od tego czasu bierze udział w pokazach organizowanych w Polsce, jak i na świecie.

Extra 330SC Marka Choima wyposażona jest w wytwornicę dymu, co zwiększa atrakcyjność pokazów. Na tym jednak nie koniec. Akrobacyjny freestylowiec swoje ewolucje wykonuje także podczas lotów nocnych, krzesząc z maszyny miliony iskier, a tym samym budząc zachwyt wśród oglądającej go publiczności.

Bölkow Bo 105 (fot. Heli Solution)

Doświadczenie i precyzja – tak w dwóch słowach można przedstawić kolejną lotniczą gwiazdę IV Świdnik Air Festival. Za sterami śmigłowca Bölkow Bo 105 zasiądzie Maciej Dominiak, doświadczony pilot-instruktor śmigłowcowy, wcześniej także zawodnik samochodowy i uczestnik Rajdu Dakar. Wspomagają go piloci Mateusz Dominiak i Dawid Walasa.

Bölkow Bo 105 jest absolutną legendą wśród śmigłowców. To lekka, dwusilnikowa maszyna wielozadaniowa z czteropłatowym sztywnym wirnikiem nośnym wykonanym w technologii kompozytowej oraz półsztywnym dwupłatowym wirnikiem ogonowym.

W konstrukcji tego niemieckiego wiropłata zastosowano wiele, jak na lata 60., nowatorskich rozwiązań, m.in. sztywną głowicę wirnika nośnego, dzięki czemu maszyna uzyskała niespotykaną dotąd manewrowość. Łącznie wyprodukowano 1406 śmigłowców tego typu.

Śmigłowiec, który zobaczymy w Świdniku został wyprodukowany w 1980 roku w fabryce w Donauwörth w Bawarii. Od tego czasu aż do 2016 roku służył w niemieckim wojsku. W 2016 roku został zdemilitaryzowany, po czym trafił do Polski. Już w 2017 roku uzyskał wszelkie pozwolenia z Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonywanie lotów cywilnych i od tamtej pory możemy go podziwiać na imprezach lotniczych w całym kraju oraz poza jego granicami. Ostatnie nowe malowanie tego śmigłowca zapiera dech i wzbudza niebywały zachwyt u widzów. Tego nie możecie przegapić! Piloci śmigłowca zagwarantują dreszczyk emocji!

Małe TGD (fot. materiały prasowe zespołu Małe TGD)

Tegoroczny IV Świdnik Air Festival to nie tylko niesamowite pokazy lotnicze, ale także koncerty polskich gwiazd muzyki. Kilka tygodni temu informowaliśmy o koncertach NOSOWSKIEJ i Darii Zawiałow. Teraz do muzycznej listy naszego wydarzenia dołącza zespół Małe TGD.

Zespół młodych wokalistów wykonuje muzykę pop z chrześcijańskim przesłaniem. Zadebiutował w 2017 roku płytą „Góry do góry”, a pod koniec 2019 roku wydał kolejny krążek pt. „Wyspa skarbów”, który został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa. Małe TGD ma też na koncie trzeci album - „Online” - wydany w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Młodzi artyści w lekki, momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.
Koncert już 16 czerwca na lotnisku trawiastym w Świdniku.

IV Świdnik Air Festival już 15-16 czerwca na lotnisku trawiastym. Bilety w przedsprzedaży można kupić na https://biletyna.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony