Krajowe Towarzystwo Lotnictwa Ultralekkiego
Grupa KAMA eko S.A kierowana przez Adama Kloskę, od początku swojej działalności podejmowała intensywne działania, mające na celu rozwój i popularyzację lotnictwa ultralekkiego w Polsce. Do najważniejszych należą:
-
organizacja Międzynarodowych Targów Samolotów Lekkich i Ultralekkich
-
czynny udział w tworzeniu Prawa lotniczego (duża część propozycji grupy została przyjęta)
Grupa KAMA eko S.A. działała na rzecz konsolidacji środowiska lotniczego (spotkanie w 2004 w Łodzi, Bielsku, Katowicach) - niestety działania te nigdy nie doprowadziły do sukcesu (finansowanie). Wobec takiego stanu rzeczy, podjęto decyzję o utworzeniu Krajowego Towarzystwa Lotnictwa Ultralekkiego w ramach Grupy KAMA – eko S.A.
Towarzystwo jest częścią Grupy KAMA–Eko S.A (kapitał zakładowy 500000zł), powołane zostało uchwałą w obecności notariusza w dniu 27.07.2005r
***
Jako KTLU zorganizowaliśmy z własnych środków dwa zloty na lotnisku w Gryźlinach i Kętrzynie.
Współpracujemy z Aeroklubem Polskim, KTL AOPA, Swedish Ultrafalyers, towarzystwami lotniczymi w USA, Finlandii, Austrii, Czechach, we Włoszech, na Słowacji, na Litwie.
W 2005 roku uzyskaliśmy zatwierdzenie prezesa ULC naszego programu szkolenia do uprawnienia świadectwa kwalifikacji pilota samolotu ultralekkiego, w tym także wodnosamolotów.
Posiadamy w gronie swoich współpracowników audytorów systemu PART 21, doświadczonych konstruktorów- nie tylko z Polski. Obecnie przygotowujemy naszych pracowników do szkoleń organizowanych przez CAA. Posiadamy także własny zakład lotniczy (wodnosamoloty KAMA- hydro, samolot turbinowy KAMA- turbo). Posiadamy podpisane umowy o współpracy z BUMAREM i WZL i kilkoma firmami poza granicami kraju.
Działania towarzystwa to także czynny udział w pracach nad obowiązującym już prawem lotniczym, jak i obecnym projektem prawa lotniczego.
Dzięki pomocy Prezesa ULC zorganizowaliśmy kilka spotkań połączonych z prezentacją multimedialną dla pracowników pionów prawnych, i merytorycznych ULC, Ministerstwa Infrastruktury) naszej propozycji pakietu przepisów dotyczących wodnosamolotów i samolotów klasy specjalnej.
Z powodzeniem wzięliśmy i bierzemy udział w wszystkich posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Lotnicze. (wprowadzenie samolotów
ultralekkich do patrolowania, wodnosamoloty, lądowiska).
Obecnie wspólnie z Aeroklubem Polskim i KTL AOPA przygotowujemy nasz projekt dotyczący opłat lotniczych.
W ramach struktury KTLU działa Krajowe Towarzystwo Lotnictwa Wodnego, w którym naszym członkom oferujemy:
-
pomoc w pozyskaniu środków finansowych w struktur UE ,
-
wymianę doświadczeń z konstruktorami i specjalistami z USA, Szwecji, Włoch,
-
pomoc techniczną
-
szkolenie,
-
wyjazdy na targi.
Zlot towarzystwa planujemy w sierpniu 2011 roku w Giżycku.
Adam Kloska
Grupa KAMA -Eko S.A.
Czytaj również wywiad z Adamem Kloską:
Propozycje nowych opłat zniszczą polski przemysł!
Komentarze