Przejdź do treści
Eurofighter Typhoon Ghost Tiger w środku (fot. Giovanni Colla)
Źródło artykułu

Eurofighter triumfalnie wraca z Tiger Meet z nagrodą dla Typhoona Ghost Tiger

Należący do sił powietrznych Niemiec samolot EF2000 noszący numer taktyczny 31+00, numer seryjny GS077, znany jako „Ghost Tiger”, zdobył nagrodę dla najlepszego „tygrysiego” malowania samolotu podczas corocznego spotkania Tiger Meet, które w maju odbyło się po raz pierwszy w Polsce, w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Rywalizacja o „tygrysie” trofea jest co roku bardzo zacięta i została zapoczątkowana wraz z rozpoczęciem ćwiczeń Tiger Meet w 1961 r. Charakterystyczne malowanie Ghost Tigera, które zdobyło uznanie sędziów, składa się z zielonych i czarnych pasów na całej górnej powierzchni Typhoona, obejmującej skrzydła, ogon i kadłub.

Podczas dwóch tygodni ćwiczeń NATO Tiger Meet 2018 (NTM18) użytkownicy Eurofightera byli reprezentowani przez Włochy, Niemcy i Hiszpanię.

Włoskie siły powietrzne zaprezentowały cztery Typhoony z 12° Gruppo z bazy lotniczej Gioia del Colle. Asystowały im cztery Typhoony z 74 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego Niemieckich Sił Powietrznych w Neuburgu, a hiszpańskie lotnictwo wystawiło cztery Typhoony ze 142 Escuadrón z bazy lotniczej Albacete.


Eurofighter Typhoon Ghost Tiger na dole (fot. Giovanni Colla)

„Tygrysie” Typhoony należące do sił powietrznych trzech krajów użytkujących Eurofightera pomyślnie przeprowadziły skomplikowane połączone operacje lotnicze (COMAO), skupiając się na szkoleniu w kilku rodzajach misji.

Obejmowały one ustanowienie strefy zakazu lotów, obronę i ataki na cele powietrzne o szczególnym znaczeniu (HVAA), działania defensywne w ramach walki o przewagę w powietrzu (DCA) i działania ofensywne w ramach walki o przewagę w powietrzu (OCA), misje odzyskiwania personelu oraz poszukiwania i ratownictwa.


Eurofighter Typhoon Ghost Tiger w środku (fot. Giovanni Colla)

W NTM18 wzięły udział 22 eskadry z 13 krajów: Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Łącznie 70 samolotów, 10 śmigłowców i samolot wczesnego ostrzegania i kierowania (AWACS) wzięło udział w ćwiczeniach lotniczych na wielką skalę, odbywających się co roku w celu wymiany wiedzy taktycznej i poprawy interoperacyjności między różnymi siłami powietrznymi krajów będących członkami NATO i nie wchodzących w skład NATO.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony