Przejdź do treści
Źródło artykułu

Nowa Orca XX

Orca XX to uniwersalny tandem w klasie EN B o wydłużeniu 5,3 (53 cel). Wyjątkowo łatwy start, doskonały handling i najwyższe bezpieczeństwo pasywne przy doskonałości zbliżonej do skrzydeł jednoosobowych. Skrzydło zaprojektowane i wykonane w nowej technologii FlexiEdge z wykorzystaniem najnowocześniejszego i zapewniającego wysoką jakość procesu produkcji. Skrzydło przeznaczone jest zarówno do latania swobodnego z pasażerem, jak i lekkich paramotorowych wózków.

Czterorzędowa czasza z rdzeniami usztywniającymi (Dudek Flexi Edge technology) wykorzystuje doświadczenia zdobyte podczas testowania prototypów innych naszych skrzydeł wykonanych w tej technologii, a także zebrane podczas kilku lat istnienia poprzedniego modelu Orki.

Wydłużenie i inne parametry dobraliśmy tak, by zachować najbardziej optymalne dla tego rodzaju konstrukcji proporcje bezpieczeństwa pasywnego, osiągów, łatwości i precyzji sterowania.

Profil aerodynamiczny Orki XX został wyposażony w Shark-Nose, dzięki któremu ciśnienie wewnątrz skrzydła jest wyższe i bardziej stabilne w szerokim zakresie prędkości (kątów natarcia).

Usztywniające rdzenie FlexiEdge, wzmocnienia wewnętrzne i mini-żebra wiernie odwzorowują i stabilizują profil. Mini żebra na krawędzi spływu pozwalają także ją wysmuklić i zmniejszyć baloning, co znacząco poprawia opływ. W efekcie stworzyliśmy konstrukcję o doskonałej spójności, bardzo stabilną, i nośną. W turbulencjach skrzydło zachowuje się bardzo przewidywalnie i pewnie, dobrze też tłumi wychylenia boczne i przód-tył.

Orca XX bardzo dobrze napełnia się i wstaje, bez tendencji do zostawania w tyle. Łatwo daje się ustabilizować i z niewielkim udziałem przyhamowania unosi się do lotu. Przy podchodzeniu do lądowania wystarcza stosunkowo niewielkie zaciągnięcie sterówek, by zdecydowanie zredukować prędkość i łagodnie wylądować. Te cechy są szczególnie ważne podczas lotów z pasażerem, więc poświęciliśmy wiele wysiłku by dopracować je do perfekcji.

KONSTRUKCJA

Bryła skrzydła została zaprojektowana w naszym systemie CSG (Canopy Shape Guard), na który składa się kilka podsystemów dających w efekcie wyjątkową spójność bryły i jej trwałość. Poniżej zamieszczamy krótki opis tych podsystemów.

Orca XX ma eliptyczny obrys o lekko wycofanych końcówkach. Komory podzielone są na cele a żebra dodatkowo podparte są w systemie wsparć diagonalnych VSS (V-Shaped Supports). Konstrukcja taka zapewnia gładkość górnej powierzchni, wierne odtworzenie profilu aerodynamicznego na całej rozpiętości, lepszy rozkład obciążeń i co ważne, możliwie małą liczbę punktów nośnych.

Na dolnej powierzchni, wewnątrz skrzydła zastosowane zostały wzmocnienia wykonane w systemie RSS (Reinforcing Strap System). RSS to niezależny od baloningu system wzmocnień na dolnej powierzchni, wzmacniający i usztywniający całą konstrukcję skrzydła. Wzmocnienia te są wykonane z pasków tkaniny.
Profil aerodynamiczny skrzydła jest oparty na technologii DOA (Dudek Optimized Airfoil). Został on opracowany na bazie doświadczeń z poprzednimi naszymi konstrukcjami i zoptymalizowany za pomocą specjalnego oprogramowania CFD.

Wloty powietrza wykonane w technologii Shark-nose to rozwiązanie polegające na zastosowaniu wklęsłego kształtu w przedniej, wzmocnionej części profilu (nazwa wzięła się od kształtu tego fragmentu, przypominającego głowę rekina). Takie usytuowanie wlotów sprawia, że mogą być one znacznie mniejsze i wycofane dalej od krawędzi natarcia, która pozostaje niezakłócona dla przepływu powietrza. Ciśnienie wewnątrz skrzydła jest wyższe i bardziej stabilne w szerokim zakresie prędkości (kątów natarcia). W praktyce daje to lepszą doskonałość, większą odporność na przeciągnięcia (np. przy krążeniu w termice) i podwinięcia czołowe przy dużych prędkościach.

Miejsca mocowania punktów nośnych są wzmacniane za pomocą tkaniny laminowanej a obciążenia rozkładane są równomiernie w trzech płaszczyznach: pionowo za pomocą żeber nośnych, pod kątem 45 stopni poprzez system VSS i poziomo, poprzez system RSS.

Wykonane w systemie OCD (Optimised Crossports Design) - specjalnie dopasowane kształtem i optymalnie rozmieszczone pomiędzy liniami naprężeń otwory w żebrach gwarantują bardzo sprawną dystrybucję ciśnienia wewnątrz czaszy oraz jej szybkie wypełnianie. Otwory te są skalowane wraz z żebrami co powoduje, że ich powtarzalność i kształt są bez zarzutu i nie zniekształcają profilu aerodynamicznego.

Orca XX wykonana jest w technologii Flexi-Egde. Krawędź natarcia jest jest zamknięta dla przepływu powietrza, a jej precyzyjny kształt utrzymywany jest przez wzmocnienia z laminowanej tkaniny z dodatkowo wszytymi syntetycznymi rdzeniami, które w znaczący sposób poprawiają jakość startu oraz chronią przed deformacją podczas lotu z dużymi prędkościami.

Wloty powietrza znajdują się na dolnej powierzchni skrzydła w pobliżu krawędzi natarcia i są tak usytuowane aby punkt spiętrzenia znajdował się w ich obrębie w możliwie wielu stanach lotu.

Na końcach skrzydła dodatkowo zastosowaliśmy otwory czyszczące ACS (Auto Cleaning Slots), które umożliwiają automatyczne opróżnianie końców skrzydła z gromadzących się tam nieczystości.

Dzięki starannemu doborowi nowoczesnych tkanin i rozwiązań konstrukcyjnych zapewniliśmy Orce XX dużą wytrzymałość. Wszystkie użyte materiały pochodzą z numerowanych serii, a każdy etap produkcji można zweryfikować (zidentyfikować konkretnego pracownika i kontrolera).

Orca XX jest produkowana w nowej technologii wykorzystującej możliwości precyzyjnego laserowego plotera tnącego. Całość produkcji odbywa się w Polsce pod ścisłą kontrolą konstruktora co zapewnia najwyższą europejską jakość wykonania.

Więcej na stronie: www.pdudek.eu

Przeczytaj równiez:
Nowe Nemo XX

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony