Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zamknięto właz do kapsuły Dragon z Polakiem na pokładzie

Zakończyła się procedura zamknięcia włazu do kapsuły Dragon Grace, którą członkowie misji Ax-4 – w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski – wrócą na Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Za dwie godziny kapsuła odłączy się od ISS.

Wkrótce od statku Dragon zostaną odłączone przewody zapewniające zasilanie i komunikację z ISS. Na godz. 13.05 naszego czasu planowane jest odłączenie kapsuły od portu dokowania modułu Harmony ISS.

Po oddokowaniu kapsuła Dragon Grace będzie krążyć wokół Ziemi, a następnie po ok. 22 godzinach wejdzie w atmosferę naszej planety i zostanie zwodowana w Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Tam przejmie ją statek należący do firmy SpaceX.

Jak podała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), wodowanie kapsuły ma nastąpić we wtorek ok. godz. 11.30 polskiego czasu.

Powrót kapsuły z astronautami na Ziemię to najniebezpieczniejszy etap misji kosmicznej - ocenił dla PAP dr Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Jak opisał, lot kapsuły przez atmosferę trwa tylko nieco ponad 10 minut, ale statek rozgrzewa się wówczas do tysięcy stopni C; gdyby wszedł w atmosferę pod złym kątem, mógłby spłonąć.

Po powrocie na Ziemię Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci do Kolonii w Niemczech, gdzie znajduje się siedziba Europejskiego Centrum Astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Trafi do ośrodka Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) „Envihab”. Zespół medycyny kosmicznej ESA będzie monitorował jego stan zdrowia i kondycję podczas powrotu do ziemskiej grawitacji.

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest astronautą projektowym ESA. Misja Ax-4, której jest uczestnikiem, rozpoczęła się 25 czerwca. Dzień później, 26 czerwca, kapsuła Dragon Grace z czworgiem astronautów na pokładzie zadokowała do ISS. Poza Polakiem załogę misji Ax-4 tworzą: Peggy Whitson (USA), Tibor Kapu (Węgry) i Shubhanshu Shukla (Indie).

Na ISS, w ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS, Sławosz Uznański-Wiśniewski miał do wykonania 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców i firmy oraz 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych. Astronauta czterokrotnie połączył się na żywo z dziećmi i młodzieżą w Polsce – spotkania odbyły się w Łodzi, Wrocławiu, Rzeszowie i w Warszawie; były też transmitowane w internecie.

POLSA poinformowała, że priorytetowe cele misji IGNIS zostały wykonane w 100 proc. (PAP)

abu/ bar/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony