Przejdź do treści
F-35B należący do  Wielkiej Brytanii w locie (fot. U.S. Air Force, Staff Sgt. Katerina Slivinske, Domena publiczna, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Wielka Brytania wysłała sześć myśliwców do Szwecji i Finlandii na wspólne ćwiczenia

Wielka Brytania wysłała cztery myśliwce Typhoon do Szwecji i dwa F-35B do Finlandii na wspólne ćwiczenia sił powietrznych z tymi krajami - poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony. O przeprowadzenie ćwiczeń zwróciły się oba te kraje.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace oświadczył, że udział samolotów RAF w ćwiczeniach dowodzi zaangażowania Wielkiej Brytanii w rozwijanie wspólnych zdolności obronnych. "Finlandia i Szwecja są ważnymi partnerami w dziedzinie obronności i z zadowoleniem przyjmujemy ich wnioski o wejście do NATO, co w obliczu nowych zagrożeń w Europie uczyni Sojusz silniejszym. To zaangażowanie (samolotów) podkreśla naszą determinację do wzmocnienia tego partnerstwa i zapewnienia, że nasze siły mogą wspólnie działać bez problemów" - powiedział.

Jak przekazało dowództwo RAF, we wspólnych ćwiczeniach będą brały także szwedzkie myśliwce Gripen i fińskie F-18 Hornet.

W maju, jeszcze zanim Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO, Wielka Brytania podpisała z obydwoma tymi krajami porozumienie o wzajemnej obronie. Zarówno Wallace, jak i premier Boris Johnson zapewniali też, że Wielka Brytania przyjdzie im z pomocą, nawet gdyby zostały zaatakowane przed formalnym wejściem do NATO. Oba państwa są też członkami kierowanych przez Wielką Brytanię Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (JEF), które stworzyło 10 państw Europy Północnej.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony