Przejdź do treści
MiG-29 w locie - widok z przodu z bliska - flaga Ukrainy w kokpicie (fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy)
Źródło artykułu

Ukraińskie władze: przekazane nam przez Słowację myśliwce MiG-29 są już wykorzystywane pod Charkowem

Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa – poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. Jej wypowiedź przytoczyła w czwartek agencja UNIAN.

"Nieba nad Charkowem bronią już cztery myśliwce przekazane nam w ostatnim czasie przez Słowację. (...) Jestem wam bardzo wdzięczna w imieniu wszystkich Ukraińców, których życie chronią nasze siły powietrzne" – oznajmiła Kondratiuk, zwracając się do słowackich władz i społeczeństwa.

Zapis środowego przemówienia wiceprzewodniczącej Rady Najwyższej został opublikowany na jej profilu na Facebooku (https://tinyurl.com/2hvs86sa).

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.

Stany Zjednoczone regularnie dementują doniesienia o możliwym udostępnieniu Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Dostawa maszyn piątej generacji, takich jak F-35, jest – w opinii większości ekspertów – nieprawdopodobna.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony