Przejdź do treści
An–225 Mrija w programie Microsoft Flight Simulator (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

Ukraińska Mrija "ożyła" w Microsoft Flight Simulator

Wirtualny model ukraińskiego transportowca Mrija – największego samolotu świata – pojawił się w programie Microsoft Flight Simulator; dochody z jego użytkowania zostaną przeznaczone na odtworzenie oryginalnej maszyny zniszczonej przez wojska rosyjskie na początku inwazji.

Jak poinformowała we wtorek ukraińska agencja UNIAN, model jest szczegółowym odtworzeniem maszyny – uwzględniono m.in. takie detale jak dźwięk silnika. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Microsoft Flight Simulator, koncernu Antonow i ukraińskiego ministerstwa ds. transformacji cyfrowej. W realistycznym odtworzeniu maszyny pomogli też ukraińscy inżynierowie i piloci.

"Dokładnie rok temu Rosjanie zniszczyli An-225 Mrija. (....) Teraz każdy z was może wirtualnie pilotować ten legendarny samolot" – powiedział minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.

Władze ukraińskie zapowiadały zbudowanie na nowo Mriji na podstawie istniejącej dokumentacji technicznej i z wykorzystaniem części zniszczonego samolotu. W listopadzie 2022 r. informowano, że prace trwają i nowa Mrija jest gotowa w 30 procentach. Miejsce budowy utajniono. Koszty prac szacowane są na 500 mln euro.

Transportowiec An-225 Mrija, wyprodukowany w drugiej połowie lat 80. przez zakłady lotnicze Antonowa w Kijowie, był największym i najcięższym samolotem świata. Jego wysokość, sięgająca ponad 18 metrów, niemal odpowiadała wysokości sześciokondygnacyjnego budynku. Maszyna została zniszczona 27 lutego 2022 r. podczas ataku rosyjskich wojsk na lotnisko w Hostomlu pod Kijowem.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony