Przejdź do treści
Ruch lotniczy nad Ukrainą (fot. flightradar24.com)
Źródło artykułu

Ukraina: rząd rozpoczyna rozmowy o uruchomieniu lotów międzynarodowych

Rząd Ukrainy rozpoczyna rozmowy z europejskimi i amerykańskimi instytucjami regulującymi ruch lotniczy na temat możliwości wznowienia lotów międzynarodowych – poinformował ukraiński wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

"Niemożliwe jest wykonywanie lotów międzynarodowych bez zgody dwóch organów regulacyjnych – europejskiego i amerykańskiego; tak to działa. Strona ukraińska już dzieli się z tymi instytucjami swoją wizją funkcjonowania rynku w czasie wojny z Rosją, swoją oceną ryzyka, podejściami i algorytmami" – oświadczył Kubrakow w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

Jak zauważył, niewiele jest przykładów na świecie, gdy lotniska cywilne są wykorzystywane przez drony lub wyrzutnie rakiet w dowolnym momencie. 

"Najbardziej udanym przykładem jest Izrael. Spędziliśmy wiele czasu na konsultacjach z izraelskim Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Nawiasem mówiąc, większość (z instytucji regulujących) jest kierowana przez byłych wojskowych" – dodał wicepremier.

Zaznaczył przy tym, że nie chce mówić o żadnych terminach wznowienia lotów cywilnych. "Teraz oficjalnie przekażemy naszą wizję organom regulacyjnym i rozpoczynamy z nimi oficjalne negocjacje" – dodał.

Kubrakow nie powiedział też, które lotniska mogą zostać otwarte. "Istnieją różne scenariusze na poziomie planów i ważne jest, abyśmy usłyszeli pierwsze oficjalne informacje zwrotne od organów regulacyjnych" – wyjaśnił.

Według niego są europejskie linie lotnicze bardzo zainteresowane powrotem w przestrzeń powietrzną Ukrainy. W szczególności Ryanair, który chce przejąć cały rynek niskokosztowych przewozów natychmiast po otwarciu przestrzeni powietrznej i składa dziesiątki wniosków.

Prowadzone są również negocjacje z trzema ukraińskimi liniami lotniczymi. 

"Oczywiście potwierdzają również, że chcą tu latać, to jest ich baza, ich kraj" – podkreśla Kubrakow.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony