Przejdź do treści
Źródło artykułu

Turcja: samolot medyczny przywiózł do Ankary troje rannych dzieci z Gazy; rząd zapowiedział kolejny transport

Samolot medyczny przywiózł do Ankary troje rannych dzieci ze Strefy Gazy. Minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca zapowiedział kolejny transport rannych i chorych Palestyńczyków - poinformowała w piątek turecka agencja Anatolia.

Samolot pogotowia ratunkowego z trójką rannych dzieci ze Strefy Gazy - dwuletnim chłopcem oraz dziewczynkami w wieku 9 i 10 lat - wylądował w czwartek na lotnisku w stolicy Turcji. Pacjenci zostali przywitani przez tureckiego ministra zdrowia, który zapowiedział, że kolejny transport przybędzie do kraju w piątek.

Wyjaśnił, że piątkowa - trzecia już - misja ewakuacyjna obejmie głównie dzieci i młodzież. Zaznaczył, że uczestniczyć w niej będzie 50 osób, a ich ewakuacja ze Strefy Gazy opóźniła się ze względu na problemy z zezwoleniem na wyjazd.

Odpowiadając na pytanie dotyczące utworzenia szpitali polowych dla rannych w Gazie, Koca oznajmił: "W Egipcie przebywa zespół utworzony wspólnie z Izraelem i Turcją, specjalnie w celu prowadzenia prac na miejscu w tej sprawie".

"Jesteśmy na etapie ustalania lokalizacji tego szpitala. Chcemy podjąć działania tak szybko, jak to możliwe" - dodał.

Jak dotąd Turcja sprowadziła ze Strefy Gazy w celu kontynuacji leczenia 150 osób, głównie pacjentów chorych na raka i ich partnerów życiowych lub opiekunów. W tym tygodniu ewakuowano także ponad 100 Turków, w tym Turków cypryjskich i ich krewnych.

Władze w Ankarze wysłały również do Egiptu około 800 ton pomocy humanitarnej, sprzętu medycznego i lekarstw przeznaczonych dla mieszkańców Gazy. Do leczenia tych osób skierowano tureckich lekarzy. (PAP)

jbw/ szm/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony