Przejdź do treści
Źródło artykułu

Tomczyk: 41 zawiadomień i raport z prac podkomisji Macierewicza - trafią w piątek do prokuratury

Raport ws. podkomisji smoleńskiej wraz z 41 zawiadomieniami trafi w piątek do prokuratury; podpisałem już odpowiednie dokumenty - powiedział w piątek wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Z zaprezentowanego w czwartek raportu zespołu badającego prace podkomisji smoleńskiej wynika, że kosztowała ona Skarb Państwa ponad 81 mln zł; w związku z działaniami podkomisji do prokuratury ma trafić 41 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa, w tym 24 przez jej szefa Antoniego Macierewicza i 10 b. szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej poinformował w Polsat News, że raport MON wraz z zawiadomieniami trafi w piątek do prokuratury. "Ja już odpowiednie dokumenty podpisałem i do godziny 12.00 cała sprawa dzisiaj będzie w prokuraturze" - zapowiedział Tomczyk.

Zdaniem Tomczyka po tym, co znalazło się w raporcie, sprawa powinna skończyć się wnioskami o uchylenie immunitetów dla Macierewicza i Błaszczaka. "Moim zdaniem to musi iść w tym kierunku" - powiedział.

Jak podkreślił wiceszef MON, Macierewicz, który forsował hipotezę o wybuchu na pokładzie prezydenckiego samolotu, "cynicznie (...) oszukiwał polskie społeczeństwo przez całe lata". "To, co jest w tym raporcie, to nie opis tej sytuacji, tylko dowody" - dodał.

"Chciałbym, żebyśmy dotknęli tej najważniejszej rzeczy, która gdzieś nam czasami umyka. Szanowni państwo, Antoni Macierewicz miał w swoim biurku syntetyczne podsumowanie wyników prac ekspertów. Krok po kroku było tam wskazane, że samolot uderzył w drzewo, obrócił się na lewy bok, stracił część skrzydła i wszyscy pasażerowie zginęli w wyniku uderzenia o ziemię samolotu. I on to wszystko wiedział, to znaczy wszystkie ekspertyzy były u niego i w biurku, i były w zasobach podkomisji" - powiedział wiceszef MON.

Tomczyk powiedział, że jako obywatel oczekuje sprawiedliwości w tej sprawie. "Nie może być tak, że ktoś wydaje 80 mln zł, ktoś okłamuje polskie społeczeństwo, ktoś robi to świadomie, cynicznie, perfidnie, w najgorszy możliwy sposób, jaki można sobie wyobrazić - i że przejdziemy obok tego jakby nic się nie stało" - zaznaczył wiceminister.

Według niego, uwzględniając zawiadomienia MON do prokuratury, Macierewiczowi, groziłaby odpowiedzialność karna "na poziomie 10 lat więzienia, jeżeli chodzi o te widełki maksymalne". "To wszystko już zależy od prokuratury i sądu" - dodał wiceszef MON.

Kierownictwo MON podkreśliło, prezentując w czwartek raport, że prace podkomisji smoleńskiej były nierzetelne, jej członkowie nie mieli kwalifikacji do badania wypadków lotniczych, a opinie ekspertów zostały przemilczane lub przeinaczone tak, aby pasowały do hipotezy o wybuchu, do którego miałoby dojść na pokładzie samolotu Tu-154. Szefowi podkomisji zarzucono, że wywierał naciski na ekspertów komisji - w tym finansowe. Poinformowano też o kontakcie Macierewicza z obywatelem Federacji Rosyjskiej, o którym szef podkomisji poinformował SKW dopiero po kilku dniach, co uniemożliwiło ochronę kontrwywiadowczą.

Podkomisja smoleńska została powołana na mocy rozporządzenia z 2016 r. Złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących Tu-154 10 kwietnia 2010 r. Po objęciu władzy przez obecny rząd - została rozwiązana. W styczniu br. został powołany zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej. W jego skład weszło ok. 20 ekspertów i ekspertek. (PAP)

ero/ ann/ jpn/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony