Przejdź do treści
AWOS przykładowa instalacja
Źródło artykułu

IMGW podpisał umowę na instalację AWOS na siedmiu polskich lotniskach

Qumak S.A. podpisał umowę z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej na wdrożenie systemu osłony meteorologicznej AWOS na siedmiu lotniskach oraz sytemu „Ice-alert” na pięciu z nich.

Zakres umowy obejmuje zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów AWOS (Airport Weather Information System) na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. W ramach tego samego zlecenia spółka wdroży system stanu nawierzchni drogi startowej – Ice-alert w Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i Szczecinie.

Po wdrożeniu AWOS-y będą mierzyć m.in. temperaturę, ciśnienie, wilgotność, prędkość i kierunek wiatru, wysokość podstawy chmur oraz widzialność wzdłuż drogi startowej. Tego typu rozwiązania znacznie ograniczają ryzyko wypadku podczas lądowania i są niezbędne, aby port lotniczy mógł otrzymać wyższą kategorię bezpieczeństwa (CAT II). Podobną rolę odgrywają systemy Ice-alert, których zadaniem jest prognozowanie i monitorowanie stanu nawierzchni drogi startowej pod kątem jej oblodzenia. Dzięki temu służby lotniska wiedzą, kiedy i jakie miejsce pasa należy odlodzić. 

Instalacja systemów osłony meteorologicznej oraz stanu nawierzchni drogi startowej nie tylko podniesie poziom bezpieczeństwa polskich lotnisk. Sprawi również, że staną się one nowocześniejsze i atrakcyjniejsze dla przewoźników z całego świata – powiedział Wojciech Strusiński, Dyrektor Pionu Handlowego w Qumak SA. – Modernizujemy siedem ważnych lotnisk w Polsce. Dla naszej firmy oznacza to umocnienie pozycji na rynku infrastruktury lotniczej, będącym jednym z priorytetowych kierunków rozwoju.

Kontrakt z IMGW o wartości 24,4 mln zł brutto zostanie zrealizowany najpóźniej do końca lutego 2016 roku.

Dotychczas Qumak wśród wykonanych zleceń z zakresu infrastruktury lotniczej ma na swoim koncie m.in. przebudowę systemu oświetlenia nawigacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka oraz na lotniskach w Katowicach i podwarszawskim Modlinie, gdzie dodatkowo dostarczył instalacje teletechniczne i elektryczne. Dla Portu Lotniczego Lublin w Świdniku firma opracowała projekty wykonawcze i zrealizowała instalacje elektryczne i teletechniczne dla terminala pasażerskiego oraz wdrożyła system bagażowy BHS .

W trakcie realizacji jest m.in. kompleksowy system transportu i kontroli bagażu rejestrowanego (BHS) na krakowskim lotnisku w Balicach oraz przebudowa BHS na Lotnisku Chopina w Warszawie - Terminal 1, dostosowująca go do już istniejącego systemu na terminalu drugim. Aktualnie firma prowadzi modernizację oświetlenia nawigacyjnego na gdańskim lotnisku im. L. Wałęsy. Prace o wartości 72,874 mln zł brutto mają na celu dostosować je do wymogów CAT II.


Informacja o spółce Qumak

Qumak to największy polski integrator technologiczno-informatyczny. Działa na polskim rynku ITC od blisko trzydziestu lat. Giełdowa firma oferuje rozwiązania informatyczne i infrastrukturalne dla sektora prywatnego i publicznego, m.in.: zaawansowane systemy do zarządzania dużymi organizacjami, inteligentne i przyjazne środowisku obiekty, nowoczesne centra ekspozycyjne, inteligentne systemy transportowe, infrastrukturę lotniskową w portach lotniczych i lądowiska dla śmigłowców. Od połowy 2014 roku Qumak tworzy grupę kapitałową, w skład której wchodzą obecnie dwie spółki zależne – Star ITS oraz Skylar.

Spółka oferuje kompleksową obsługę wdrożeń w dwunastu obszarach technologicznych, w ramach których świadczy usługi obejmujące: konsulting i doradztwo, projektowanie i wdrażanie rozwiązań, wsparcie techniczne i serwisowe oraz rozbudowę rozwiązań w miarę zmieniających się potrzeb klienta. Qumak zatrudnia kadrę ekspertów z wielu dziedzin, którzy stale zwiększają swoje kompetencje, by realizowane projekty stały na najwyższym poziomie.

Partnerami firmy są światowi liderzy z branży teleinformatycznej i technologicznej.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.qumak.pl
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony