Przejdź do treści
Chcemy stworzyć prototyp proekologicznego motoszybowca
Źródło artykułu

Chcemy stworzyć prototyp proekologicznego motoszybowca

W sąsiedztwie krośnieńskiego lotniska (przy ul. Żwirki i Wigury) powstaje hala ze stosownym zapleczem produkcyjno-badawczym, gdzie firmy z branży lotniczej i okołolotniczej wspólnie stworzą unikalną w skali kraju konstrukcję latającą. Ma to być motoszybowiec, w którym zostaną zastosowane najnowsze technologie: z jednej strony chroniące środowisko, a z drugiej zwiększające bezpieczeństwo pilota.

Projekt pod nazwą „Ekologiczne, pneumatyczne systemy napędowe w lotnictwie ultralekkim” realizuje Stowarzyszenie B-4 z Rzeszowa w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Ten unikalny w skali kraju projekt inicjuje proekologiczny trend w lotnictwie. Wszyscy wiemy, że ludzie chcą latać, a producenci samolotów szukają możliwości zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska emitowanego przez statki latające. Jak dotąd lotnictwo jest jedyną branżą, gdzie nikt nie zwracał uwagi na kwestie proekologiczne. Liczyły się przede wszystkim moc i wydajność silnika.

Stowarzyszenie B-4 powołało „Podkarpackie Powiązanie Kooperacyjne”, które tworzy tzw. klaster lotniczy zrzeszający producentów samolotów, głównie ultralekkich oraz jednostki szkoleniowo-badawcze (uniwersytety, instytuty oraz szkoły wyższe), którym zostanie udostępnione to nowoczesne zaplecze produkcyjno-badawcze wraz z niezbędnym sprzętem (maszynami i urządzeniami produkcyjnymi). Zadaniem członków klastra będzie stworzenie motoszybowca z silnikiem pneumatycznym, w którym zamiast paliwa, silnik napędzać będzie sprężone powietrze. Taka nowatorska maszyna zostanie następnie „oblatana’, a jeśli się sprawdzi, wprowadzona na rynek.

Koszt projektu to 9 911 600,00 zł 
Okres realizacji: 01.01.2011 r. – 30.06.2013 r.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony