Przejdź do treści
Ekipa SAE Aerodesign Poznań
Źródło artykułu

Akademickie zawody SAE Aero Design West 2013

W dniach 12-14 kwietnia 2013r. w miejscowości Van Nuys w stanie Kalifornia w USA odbędą się sponsorowane m.in. przez Lockheed Martin & NASA zawody Society of Automotive Engineers SAE Aero Design West. W zawodach, już po raz szósty, weźmie udział reprezentacja Politechniki Poznańskiej złożona ze studentów Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Zapraszamy na stronę ekipy

W edycji 2012 reprezentacja osiągnęła największy sukces, w historii dotychczasowych startów, zwyciężając w klasyfikacji podniesionego ciężaru i zajmując 2. miejsce w gronie 35 zespołów w klasie Regular. Model Biceps, ważący ok. 4,5 kg podniósł ładunek ważący 13,5 kg. Dodatkowo reprezentacja wywalczyła 3. miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych w klasie Regular oraz 3. miejsce w klasyfikacji podniesionego ciężaru (lotów) w klasie Micro.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z oblotu modelu Triceps startującego w klasie Regular, Bednary, 31 marca 2013r.



Reprezentacja wystartuje w zawodach w dwóch klasach: Regular (z modelem o rozpiętości skrzydeł 3,4 m, masie własnej nie przekraczającej 4,0 kg i udźwigu ok. 16 kg) i Micro (z modelem o rozpiętości skrzydeł 1,3 m, masie własnej 150 gram i udźwigu ok. 1,1 kg). Modele zostaną wysłane do USA przesyłką DHL. Członkowie ekipy wylatują na miejsce w dniu 9 kwietnia.

Udział reprezentacji w zawodach był możliwy dzięki finansowemu firm i instytucji: Politechniki Poznańskiej, Miasta Poznań, Aeroklubu Poznańskiego i DHL.

Osiągnięcia ekipy Politechniki Poznańskiej w edycji SAE Aero Design 2012:

  • 1. miejsce w klasyfikacji podniesionego ciężaru (lotów) w klasie Regular,
  • 2. miejsce w klasyfikacji ogólnej w klasie Regular na 35 zespołów,
  • 3. miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych w klasie Regular,
  • 3. miejsce w klasyfikacji podniesionego ciężaru (lotów) w klasie Micro,
  • 5. miejsce w klasie Micro na 21 zespołów,
  • 1. miejsce spośród drużyn europejskich w klasie Micro
  • 1. miejsce spośród drużyn europejskich w klasie Regular


 

W zawodach rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt drużyn akademickich z Ameryki Północnej (USA, Kanada, Meksyk), Ameryki Południowej (Brazylia, Wenezela), Europy (Polska, Niemcy), Afryki (Egipt) i Azji (Indie, Turcja, Bangladesz). W gronie szacownych uczelni jest m.in. West Point.

SAE International jest organizacją zrzeszającą ponad 90.000 członków studentów, wykładowców, inżynierów i producentów z ponad 97 krajów, którzy dzielą się informacjami i wiedzą z zakresu inżynierii systemów mobilnych. SAE organizuje imprezy, przyczynia się do rozwijani a standardów, zajmuje się upowszechnianiem wiedzy technicznej i opracowaniem ekspertyz związanych z projektowaniem, konstruowaniem, obsługą i serwisowaniem samobieżnych pojazdów wykorzystywanych na lądzie, morzu, w powietrzu oraz w przestrzeni kosmicznej. SAE organizuje zawody uniwersyteckie m.in. Baja SAE, Clean SnowmobileTM, Formula SAE, Supermileage, Aero Design w ramach tzw. Collegiate Design Series.

Zawody Aero Design są organizowane w celu zapewnienia studentom studiów inżynierskich możliwości prawdziwej rywalizacji w okolicznościach wymagających zastosowania nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także uwzględnienia wymagań zewnętrznych, środowiskowych. Studenci zmuszeni się do zaprojektowania modelu samolotu spełniającego wskazania i ograniczenia konkursu, tym samym stanowiącego kompromis pomiędzy zróżnicowanym i wymogami i celami.



Zawody rozgrywane są w trzech klasach: Regular, Open i Micro. Klasa Regular nakłada pewne ograniczenia na model, co upraszcza jego konstrukcję i obniża koszt budowy. Reprezentowana najliczniej jest klasą o największym prestiżu. Z kolei modele klasy Open charakteryzujące się brakiem większości tych ograniczeń wymagają od drużyn większego zaangażowania finansowego stanowiąc jednocześnie szerokie pole do eksperymentów. W klasie Micro celem jest spełnienie dwóch postulatów wzajemnie przeciwnych - skonstruowanie modelu o najniższej masie własnej przy jednocześnie najwyższym współczynniku udźwigu masy użytkowej.

Strona zawodów

Zawody rozgrywane są corocznie w dwóch edycjach: wschodniej (w bieżącym roku w Fort Worth, Texas – edycja już rozegrana) i zachodniej (w bieżącym roku w Los Angeles w Kalifornii). W tegorocznej zachodniej edycji konkursu wezmą udział reprezentacje polskich uczelni wyższych: Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina i Politechniki Rzeszowskiej.

"Konkursy typu SAE Aero Design przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na projektowe (learning by doing).” - prof. Jerzy Nawrocki, dziekan Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Poznańskiej, 2009

Opiekun naukowy i koordynator projektu:
Bartosz Szymkowiak
+48 609807888 
aerodesign@put.poznan.pl


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony