Przejdź do treści
Źródło artykułu

Tajwan: wznawiane są loty w przestrzeni powietrznej kraju

Loty w przestrzeni powietrznej Tajwanu są stopniowo przywracane, ponieważ większość powiadomień o chińskich manewrach wojskowych w pobliżu wyspy "straciło na aktualności" - poinformowało w niedzielę tajwańskie ministerstwo transportu.

Resort podał jednocześnie, że władze Tajwanu do poniedziałkowego ranka nadal będą kierować statki i samoloty tak, by omijały obszar chińskich manewrów prowadzonych na wschód od wyspy.

Chińska telewizja państwowa poinformowała w niedzielę, że siły zbrojne ChRL będą prowadzić odtąd "regularne" ćwiczenia wojskowe na wschód od linii mediany Cieśniny Tajwańskiej. Linia ta jest nieoficjalną granicą pomiędzy Tajwanem i ChRL, której armie obu stron starają się nie przekraczać.

Ministerstwo obrony Tajwanu wskazało w sobotę, że część z chińskich jednostek naruszyła linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, nie podając jednak dokładnej liczby naruszeń.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od wybrzeży Tajwanu i jest reakcją na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował. (PAP)

jbw/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony