Przejdź do treści
Wrak jednego z szybowców uczestniczących w zderzeniu 26.04.22
Źródło artykułu

Zderzenie szybowców na Słowacji, zginęło dwóch pilotów, w tym jeden z Polski

26 kwietnia 2022 r., na Słowacji doszło do zderzenia dwóch szybowców SZD-48 Jantar Standard 3 (jeden z nich znaki rejestracyjne LY-GBI, drugi na SP). W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch pilotów, obywatela Polski i Litwy. Szybowce wystartowały z lotniska w Prievidzy (LZPE) i zderzyły się niedługo po starcie.

Przyczyny wypadku, do którego doszło na słabo zaludnionym obszarze na północy środkowej Słowacji, nie są jeszcze znane. Oba statki powietrzne spadły na wzgórzu w trudno dostępnym terenie. Na miejsce zdarzenia natychmiast poleciał śmigłowiec ratunkowy, którego ekipa znalazła ciała obu pilotów.

Według niepotwierdzonych informacji, pilot jednego z szybowców wyskoczył z kabiny i próbował się ratować na spadochronie, ale ze względu na niewielką wysokość jego czasza nie zdołała się napełnić. Obaj lotnicy brali udział w zawodach szybowcowych FCC Prievidza 2022.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony