Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zatwierdzono 10 milionów dolarów na ocenę benzyny bezołowiowej

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przyznanie kwoty 10 mln dolarów na testowanie i ocenę bezołowiowych, wysokooktanowych paliw lotniczych. Firmy ze wszystkich sektorów gospodarki obecnie zaangażowane w prowadzone prace rozwojowe mogą kwalifikować się do uzyskania dofinansowania.

Według AOPA, 29 grudnia 2022 r. prezydent Joe Biden podpisał ustawę, która finansuje władzę wykonawczą na nadchodzący rok.

"Ustawa uznaje również wspólne wysiłki rządu i przemysłu w celu przejścia lotnictwa ogólnego na bezołowiowe paliwo nie później niż w 2030 r. i przyznała 10 mln dolarów na dodatkowe testy i ocenę paliwa bezołowiowego” – poinformowała AOPA w komunikacie prasowym.

AOPA jest jednym z głównych orędowników inicjatywy Eliminate Aviation Gasoline Lead Emissions (EAGLE), mającej na celu znalezienie uniwersalnego zamiennika dla 100LL, który będzie certyfikowany przez FAA. Ale dostęp do funduszy mogą uzyskać również firmy, które opracowały nowe paliwo na drodze dodatkowego certyfikatu typu (jak G100UL spółki GAMI).

Z kolei według AOPA, w 2023 r. firma Swift Fuels powinna otrzymać STC na swój 100R. „Fundusze te mogą być również wykorzystane do dalszych badań, rozwoju i innowacji w celu wspierania obu tych ścieżek, prowadząc do możliwej aktualizacji wytycznych certyfikacyjnych FAA”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony