Przejdź do treści
A400M w wersji samolotu przeciwpożarowego
Źródło artykułu

Wojskowy A400M jako samolot przeciwpożarowy (film)

Airbus z powodzeniem przekonwertował wojskowy transportowiec A400M na wersję przeciwpożarową. Testy były realizowane w lipcu 2022 r. w Hiszpanii, gdzie znajdują się biura, w których zaprojektowano tę konstrukcję.

Zestaw opracowany przez Airbusa można zamontować w ładowni A400M bez dokonywania żadnych modyfikacji, co pozwala na szybką rekonfigurację samolotu w przypadku wystąpienia zagrożenia pożarowego.

21 lipca 2022 r. podczas testów przeprowadzanych w Guadalajara w środkowej Hiszpanii, w czasie poniżej 10 sekund A400M zrzucił 20 ton wody. Dla porównania, Grumman S2F Tracker może przewozić do 3,5 tony wody, kultowy Canadair CL-415 6 ton, a C-130 Hercules wykorzystujący modułowy powietrzny system przeciwpożarowy (MAFFS) do 11 ton.

„Opracowanie tego zestawu jest nieodłączną częścią naszej misji w kierunku pomocy w tworzeniu bardziej zrównoważonego i bezpieczniejszego świata, nie tylko poprzez nasze działania, ale także poprzez nasze produkty” – powiedział Michael Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space. „Jesteśmy głęboko przekonani, że A400M może odegrać istotną rolę w walce z wciąż rosnącym zagrożeniem stwarzanym przez pożary i wspierać odbudowę systemów społecznych i środowiskowych”, dodał.

Zestaw ma być również testowany w warunkach nocnych. Rozwiązanie opracowane przez Airbusa pojawia się w czasie, gdy Francja i inne kraje europejskie borykają się z brakiem lotniczych zasobów do walki z pożarami, a dzięki niemu kraje już eksploatujące A400M byłyby w stanie łatwo zwiększyć swoją flotę samolotów przeciwpożarowych. A400M to wojskowy samolot transportowy zaprojektowany przez Airbus Defence and Space. Wszedł do służby w 2013 r. i jest oferowany jako następca starszych konstrukcji, takich jak C-130 Hercules czy C-160 Transall. Może przewieźć do 37 ton ładunku lub 116 żołnierzy ze sprzętem na dystansie do 4,5 tys. km.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony