Ważny krok w kierunku opracowania taniego bezzałogowego systemu powietrznego do zwalczania celów powietrznych i naziemnych
Po raz pierwszy firma BAE Systems wystrzeliła precyzyjną amunicję z wielowirnikowego bezzałogowego systemu powietrznego (UAS) i z powodzeniem zniszczyła cele w powietrzu i na ziemi podczas prób w USA. To ważny krok w rozwoju niedrogiego uderzeniowo-obronnego systemu UAS dla wojsk frontowych.
Wystrzelenie zmodernizowanej amunicji rakietowej wyposażonej w moduł naprowadzania laserowego APKWS® firmy BAE Systems miało miejsce ze statku powietrznego TRV-150 – zmodyfikowanej wersji BAE Systems Malloy T-150. Wydarzenie to oznacza pierwsze starcie powietrze-powietrze z wykorzystaniem systemu APKWS z bezzałogowego statku powietrznego. Od kilkunastu lat APKWS jest wykorzystywany przez bojowe statki powietrzne, w tym w samoloty F-16, F-18 i śmigłowce Apache.
Udane testy potwierdziły wielozadaniowość platformy. Stanowią też istotny krok w kierunku zaprezentowania, w jaki sposób postęp w technologii dronów może zostać wykorzystany do zaoferowania siłom zbrojnym wysoce skutecznych i niedrogich rozwiązań taktycznych pozwalających stawić czoła nowym zagrożeniom ze strony bezzałogowych statków powietrznych (UAS) oraz bardziej tradycyjnym celom.
Anthony Gregory, dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale FalconWorks® firmy BAE Systems, powiedział: „Systemy bezzałogowe stanowią coraz ważniejszą część arsenału naszych klientów i jestem zachwycony, że udało nam się pokazać, w jaki sposób technologia bezzałogowych statków powietrznych może pomóc im utrzymać przewagę na ciągle zmieniającym się, nowoczesnym polu walki".
„Te próby znacząco zwiększyły nasze możliwości dostarczania nowej opcji taktycznej za ułamek kosztów środków konwencjonalnych. Pokazują też, że cały czas mierzymy się z wyzwaniami jutra poprzez innowacje i współpracę".
Testy odbyły się na poligonie wojskowym armii USA Dugway w stanie Utah, z wykorzystaniem zmodyfikowanej wersji Malloy T-150 firmy BAE Systems, o nazwie SURVICE TRV-150, dostosowanej do wymagań logistycznych Korpusu Piechoty Morskiej USA.
Inżynierowie BAE Systems z Wielkiej Brytanii wykorzystali specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie integracji uzbrojenia, aby zintegrować zestaw naprowadzania APKWS. Przekształca on rakiety niekierowane w amunicję precyzyjnie kierowaną, zapewniając niedrogie i wysoce skuteczne rozwiązanie o wszechstronnych możliwościach. Po integracji z TRV-150 testy przekroczyły oczekiwania pod każdym względem, w tym efektywności platformy oraz namierzania celów, bez żadnych chybień.
Greg Thompson, prezes SURVICE Engineering, powiedział: „Chociaż pierwotnie zaprojektowano go jako taktycznego drona logistycznego, dodanie pakietów uderzeniowych do różnych wariantów TRV jest naturalnym rozszerzeniem, które pozwala wykorzystać już eksploatowany bezzałogowiec jako wielofunkcyjny środek ofensywny i defensywny."
„Zapewnienie możliwości atakowania celów powietrznych i naziemnych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych średniej wielkości zmieni zasady gry i cieszymy się z możliwości odegrania roli w udostępnieniu tej nowej zdolności żołnierzom w USA i państwach sojuszniczych".
Udana integracja zaprezentowana podczas prób dowodzi możliwości zapewnienia operatorom unikalnego rozwiązania do atakowania celów z większego zasięgu niż systemy naziemne, wykorzystując system, który można łatwo wdrożyć na linii frontu.
Próby były wynikiem efektywnej współpracy między BAE Systems FalconWorks®, BAE Systems, Inc. i SURVICE Engineering, łączącej wiedzę i doświadczenie naszych zespołów w Wielkiej Brytanii i USA.
Zespół stojący za tym transatlantyckim partnerstwem wykorzysta efekty udanych testów podczas udoskonalania nowego systemu, tak aby był gotowy do użycia na polu walki. Obejmuje to integrację bardziej autonomicznej technologii.



Komentarze