Przejdź do treści
Zlot samolotów elektrycznych
Źródło artykułu

W maju 2023 r. odbędą się wyścigi elektrycznych statków powietrznych Pulitzer Electric Aircraft Race

W maju 2023 r. w Stanach Zjednoczonych National Aeronautical Association (NAA) planuje zorganizować wyścig cross country dla samolotów elektrycznych Pulitzer Electric Aircraft Race. Ma to być kontynuacja dotychczasowych wyścigów, których organizacja została wstrzymana ze względu na pandemię koronowirusa. Zwycięzca zawodów otrzyma Trofeum Pulitzera, które jest obecnie wystawiane w Smithsonian National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Wyścig ma się odbyć na dystansie 1000 NM i rozpocząć w Omaha w Nebrasce. Z kolei meta zostanie zlokalizowana w pobliżu Kitty Hawk w Północnej Karolinie. Wyścig będzie otwarty dla pilotowanych statków powietrznych wszystkich typów — od samolotów, śmigłowców i wielowirnikowych pojazdów eVTOL do Advanced Air Mobility (AAM), z zastrzeżeniem, że muszą one wykorzystywać bezemisyjny napęd elektryczny.

Według przedstawicieli NAA, brano pod uwagę opcję wyścigu po zamkniętym torze, ale wybrano cross country, aby podkreślić zasięg i niezawodność elektrycznych konstrukcji w realistycznym środowisku operacyjnym. Jak akcentują organizatorzy, „Wyścigi przełajowe będą wymagały starannego planowania logistycznego i zwrócenia uwagi na różne opcje technologii napędu elektrycznego, a także strategie operacyjne, takie jak szybkie ładowanie akumulatorów, wymiana baterii i pobieranie energii z paneli słonecznych w celu zwiększenia zasięgu”.

Ponieważ wiele konstrukcji może znajdować się w fazie badań i rozwoju, a niektóre firmy mogą wystawić do zawodów eksperymentalne statki powietrzne, to wyścig będzie obejmował jednodniową rywalizację zgodnie z zasadami lotu VFR. Jego zwycięzcą zostanie pilot, który uzyska największą prędkość obliczoną na podstawie łącznego czasu lotu, nie wliczając czasu spędzonego na ziemi w celu obsługi technicznej i ładowania baterii.

Szczegółowe zasady wyścigu zostały opracowane przez Komisję Wyścigową NAA Pulitzera i są dostępne tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony