W КнААЗ wprowadzono "cyfrową biografię" części
Zakład Lotniczy Komsomolsk nad Amurem nazwany imieniem Jurija Gagarina (КнААЗ) zrealizował projekt cyfrowej identyfikacji komponentów statków powietrznych.
Prace nad projektem przebiegały w kilku etapach. W pierwszej kolejności specjaliści z Działu Zarządzania Jakością i Standaryzacji КнААЗ przetestowali kody kreskowe jako element automatyzacji produkcji i magazynowania narzędzi. W 2020 roku został wdrożony w stosunku do zakupionych komponentów. Do momentu przyjęcia ich do magazynu i odczytania kodu kreskowego wszystkie informacje o produkcie zostały już wprowadzone przez dostawcę do systemu i wyświetlone na automatycznym stanowisku magazynowym. Kuratorem i klientem projektu było Biuro Projektowe „Suchoj”.
КнААЗ wykorzystuje kilka systemów do pracy z informacjami. Jednym z podstawowych zadań jest zjednoczenie platform, na których przypisany jest kod kreskowy, w celu stworzenia wspólnej "chmury", tak aby informacje można było znaleźć jednym kliknięciem ze wszystkich systemów.
– Staramy się przewidzieć wszystkie niuanse – wyjaśnia Irina Samolazova, szefowa biura działu zarządzania jakością i normalizacji w KnAAZ. – Jeżeli wyrób nie przeszedł badania technicznego, system blokuje wykonanie jakiejkolwiek dokumentacji, czyli fizyczny ruch części na dalszym ciągu technologicznym będzie niemożliwy.
Elektroniczna biografia każdej części samolotu będzie odzwierciedlać wszystkie zmiany, które zachodzą w jej produkcji – z datami, nazwiskami wykonawców, zadaniami zmianowymi, wynikami kontroli itp.
W 2021 roku rozpocznie się uruchomienie i dostosowanie systemu w głównej produkcji. Gdy projekt będzie w pełni operacyjny, zostanie skopiowany do innych przedsiębiorstw. W przyszłości system identyfikacji i śledzenia komponentów samolotów w produkcji zostanie ujednolicony w całej firmie Suchoj.
Komentarze