Przejdź do treści
Źródło artykułu

W 2022 r. nastąpił wzrost popytu na odrzutowce biznesowe

Jak informuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Dealerów Samolotów (IADA), w 2022 r. sprzedaż odrzutowców biznesowych notowała wysokie wyniki, ale nie należy się spodziewać, że ten trend będzie kontynuowany.

Raport rynkowy IADA z czwartego kwartału dla akredytowanych dealerów i certyfikowanych brokerów wskazuje, że w 2022 r. zawarto 1399 transakcji sprzedaży używanych biznes jetów, co stanowi 2-procentowy wzrost w stosunku do 2021 r., w którym sprzedano 1370 odrzutowców. IADA dodaje, że wolumen odsprzedaży wyniósł 9,3 mld dolarów, czyli jednostkowo ok 8 mln dolarów, przy czym grudzień był najbardziej pracowitym miesiącem w roku, z 259 zgłoszonymi transakcjami.

Chociaż miło było zakończyć rok na tak wysokim poziomie, przedstawiciele branży przewidują, że w pierwszej połowie 2023 r. rynek prawdopodobnie wyhamuje. Dyrektor wykonawczy IADA, Wayne Starling, poinformował, że członkowie organizacji „mają nieco skromniejsze oczekiwania co do najbliższych sześciu miesięcy na rynku odsprzedaży samolotów”.

Członkowie IADA przewidują, że najbliższe pół roku powinno przynieść niewielki wzrost zapasów i stabilne perspektywy dostaw dla wszystkich segmentów rynku odrzutowców biznesowych, w tym konstrukcji turbośmigłowych, lekkich, średnich, dużych i bardzo dalekiego zasięgu odrzutowców.

IADA to profesjonalne stowarzyszenie branżowe utworzone ponad 30 lat temu w celu promowania rozwoju branży odsprzedaży samolotów. Dealerzy IADA obejmują 12 procent najlepszych ekspertów, którzy odpowiadają za 46% sprzedaży używanych samolotów biznesowych na świecie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony