Tunezja posiada nowy Międzynarodowy Port Lotniczy Enfidha

Projekt Portu Lotniczego Enfidha

W Tunezji wybudowano nowoczesne lotnisko International Airport Enfidha Zine El Abidine Ben Ali. Jest ono położone w północno-wschodniej części kraju w środku dużego regionu turystycznego, około 80 km na południe od Tunisu, 48 km na północ od Sousse i 40 km na południe od Hammamet, które są głównymi ośrodkami ruchu turystycznego w Tunezji.

Znajduje się tu nowoczesny terminal lotniczy z osiemnastoma rękawami wejściowymi do samolotów, płyta postojowa dla 14 samolotów, wysoka na 85 m wieża kontrolna oraz parkingi na 800 samochodów.

Prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 2007 r., a zakończono w październiku 2009 r. Jako pierwszy 4 grudnia na nowym lotnisku wylądował samolot Tunisair z Bilbao w Hiszpanii, z 115 pasażerami na pokładzie.

Oficjalne otwarcie lotniska przewidziano na inaugurację sezonu turystycznego w kwietniu br.

Port Lotniczy Enfidha został stworzony z myślą o obsłudze lotów czarterowych z Europy. Po zakończeniu pierwszego etapu budowy lotnisko będzie w najbliższych latach zdolne obsłużyć rocznie 7 mln pasażerów. W kolejnym etapie po rozbudowie będzie mogło przyjąć do 10 mln turystów, a w perspektywie 40 lat po kolejnych inwestycjach nawet do 22 mln gości.

- Międzynarodowy Port Lotniczy Enfidha zbudowano z myślą, że będzie to największy port lotniczy Afryki Północnej. Ma on nie tylko służyć turystom chcących spędzić wakacje na tunezyjskim wybrzeżu, ale również pełnić rolę hubu czyli portu przesiadkowego do dalszych podróży w głąb Afryki i na inne kontynenty. Międzynarodowe lotnisko Enfidha będzie od tej pory również symbolem nowoczesnej Tunezji – mówi Khemiri Saad – Dyrektor Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Warszawie.

Nowe lotnisko Enfidha International Airport (NBE) charakteryzujące się zastosowaniem nowocześniejszych technologii. Posiada nowoczesną, futurystyczną architekturę. Ideą jego budowy było stworzenie znaczącego regionalnego centrum międzynarodowego handlu i usług w Afryce Północnej, które pozwoli na silniejszą integrację Tunezji z gospodarką światową.

Enfidha "Zine El Abidine Ben Ali Airport" jest zdolne do obsłużenia wszystkich rozmiarów i typów samolotów m.in. takich jak Airbus 380, Boeing 747 i gigantyczne rosyjskie samoloty Antonow. Dzięki temu oprócz obsługi ruchu pasażerskiego będzie też mogło stać się prężnym centrum przewozów towarowych.

Otwarcie lotniska Enfidha we współpracy z prywatnym inwestorem jest kluczowym elementem tworzenia strefy ekonomicznej Enfidha. W następnej fazie rząd planuje zbudowanie w Enfidha parku technologicznego oraz portu morskiego dla statków o głebokim zanurzeniu.

Do tej pory Tunezja dysponowała sześcioma stosunkowo niewielkimi międzynarodowymi portami lotniczymi: Tunis Carthage, Jerba-Zarzis, Monastir, Sfax El Maou, Tozeur-Nefta i Tabarka.

Czytaj całość artykułu na stronie TTG Polska.

Źródło: TTG Polska
comments powered by Disqus

Komentarze

witam niedługo wylatuje do tunezji i chciałam zapytac jakie srodki transportu sa dostepne z lotniska Enfidha do monastiru

Lotnisko pierwsza liga!! Bez porównania z naszymi, krajowymi. Do tego obsluga miła, fachowa i zawsze uśmiechnieta a to połowa udanych wakacji!

Ale jednak nadal wolę Monastir International Aiport Habib Bourguiba . juz pomijam fakt ze z enfidhi wszędzie daleko i trzeba się tluc autokarami wiele godzin -najlepsze jednak było lotnisko w Monastirze.

Fajne te lotnisko :)
W mojej Tunezji kochanej takie rzeczy...xd
Ale jednak nadal wolę Monastir International Aiport Habib Bourguiba - najlepsze! ;)