Przejdź do treści
International Forum for Aviation Research (IFAR) w Pradze - 17-20.10.2022 (fot. ilot.lukasiewicz.gov.pl)
Źródło artykułu

Sztuczna inteligencja w lotnictwie tematem przewodnim 13. szczytu IFAR w Pradze

W dniach 17-20 października 2022 odbył się coroczny zjazd organizacji członkowskich International Forum for Aviation Research (IFAR). W tym roku organizacją goszczącą był czeski instytut VZLU, a spotkanie miało miejsce w Pradze. Polskę na szczycie IFAR reprezentowali przedstawiciele Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Tematem przewodnim tegorocznego szczytu była sztuczna inteligencja i jej zastosowanie w lotnictwie, ze szczególnym wyróżnieniem systemów bezzałogowych. Swój keynote speech wygłosił Jan Kleindienst, dyrektor międzynarodowego laboratorium i przedsiębiorstwa badawczo-rozwojowego MAMA AI.

W trakcie warsztatów dyskusja podzielona została na cztery aspekty:

  • Sztuczna inteligencja – szanse i przeszkody w lotnictwie;
  • Lot bezzałogowy w miastach – szanse i przeszkody;
  • Samoloty wielozadaniowe (drony, transport w miastach) – misje i korzyści ekonomiczne;
  • Mobilność powietrzna w miastach – akceptacja społeczna.

W dyskusji podkreślono ważną rolę społeczeństwa oraz budowanie wzajemnego zaufania do proponowanych rozwiązań na zasadzie przekazywania rzetelnych i faktycznych informacji, wcześniejszego wprowadzania rozwiązania (na zasadzie demonstracji) oraz współpracy z mediami i prowadzeniem kampanii informacyjnych.

W trakcie spotkania podsumowane zostały dotychczasowe działania podejmowane przez IFAR, w tym współpraca z ICAO w ramach umowy partnerskiej, współpraca z ICAS, sprawozdania z grup roboczych, w tym z grupy Electric Hybrid Propulsion Group prowadzonej przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Dyrektorzy poszczególnych instytutów zaprezentowali także osiągnięcia swoich organizacji za ten rok.

Zwieńczeniem szczytu było zwiedzanie laboratoriów GE Aviation, Aero Vodochody oraz prezentacja projektu czeskiego instytutu VZLU (platforma eVTOL UAS w pełnej skali w wirtualnej rzeczywistości).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony