SW-4 Solo ze Świdnika zaprezentowany w Abu Dhabi

SW-4 Solo nad płytą lotniska (fot. Leonardo)

Jak poinformował Urząd Miasta Świdnik, śmigłowiec bezzałogowy SW-4 Solo, opracowany i wyprodukowany przez PZL-Świdnik, po raz kolejny pokazał swoje możliwości. Maszyna została zaprezentowana  w Abu Dhabi, na UMEX, wydarzeniu poświęconemu technologiom bezzałogowym. SW-4 Solo, był drugim, obok AWHero, bezzałogowym systemem pionowego startu, pokazanym na stanowisku grupy Leonardo.

Pokazy w Abu Dhabi koncentrowały się szczególnie na AWHero klasy 200 kg, współdziałającemu z innymi systemami bezzałogowymi, w tym także SW-4 Solo. Podczas operacji, ważąca 1,8 t maszyna ze Świdnika była wyposażona w radar Osprey 30 oraz 15-calową kamerę elektrooptyczną do obrazowania w podczerwieni. Sprzętem, który stał się „oczami” sił nawodnych, sterowano używając stacji umieszczonej na okręcie. Przeprowadzono cztery misje, wykrywając, identyfikując oraz rozpoznając podejrzane jednostki. Dodatkowo, Sw-4 Solo wspierał siły specjalne podczas operacji wchodzenia na pokład podejrzanej jednostki. Jego dane były przekazywane stacjom zainstalowanym na łodzi RHIB oraz śmigłowcu NH90.

W ostatnich latach SW-4 Solo był już wykorzystywany na pokazach zdolności, szczególnie w celach morskich, w ramach umów z Ministerstwami Obrony Włoch oraz Wielkiej Brytanii. Został również użyty w próbach w Polsce, w ramach projektu morskiego HELIMARIS, we współpracy z polskimi ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz uczelniami. Kolejny test z udziałem maszyn z grupy Leonardo, w ramach projektu OCEAN 2020, zaplanowano na Morzu Bałtyckim w sierpniu tego roku.

Źródło: swidnik.pl
comments powered by Disqus