Sukces młodych polskich konstruktorów na SAE Aero Design East
W dniach 9-11 marca 2018 r. w Lakeland na Florydzie odbyły się zawody SAE Aero Design East, które polegały na zbudowaniu jak najlżejszego modelu zdolnego do uniesienia możliwie największego ładunku. Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych godnie reprezentowało Naukowe Koło Młodych Konstruktorów – na 77 drużyn z całego świata zajęli piąte miejsce, natomiast wśród zespołów z Europy osiągnęli zaszczytne – pierwsze miejsce!
Zawody podzielono na pięć etapów. Pierwszy z nich odbył się miesiąc przed lotami zawodniczymi i obejmował napisanie raportu, w którym należało jak najobszerniej zawrzeć wyniki przeprowadzonych analiz, a także opisać wnioski wynikające z badań i prób.
Następnie drużyny przystąpiły do kolejnych trzech tur zawodów. Studenci z Dęblina rywalizację rozpoczęli od prezentacji ustnej, na której został przedstawiony oraz szczegółowo omówiony model zawodniczy. Dzięki mocnej konstrukcji bezproblemowo przeszedł inspekcję techniczną. Kolejna część – składanie modelu na czas również zakończyła się sukcesem. Koło Młodych Konstruktorów osiągnęło niesamowity wynik, montując całość w zaledwie 50 sekund!
Ostatnią konkurencją były loty zawodnicze. Jako obciążenie zastosowano rurki PVC o średnicy 2”. Model miał za zadanie wystartować przy pomocy wyrzutu „z ręki”, przelecieć w linii prostej 400ft, zrobić jeden krąg, a następnie bezpiecznie wylądować na betonowym pasie o długości 200ft. Studenci ze Szkoły Orląt znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem. Pięć udanych startów i lądowań nie było przypadkiem, ale efektem doskonałego przygotowania studentów.
W konkursie wzięło udział trzech podchorążych oraz student cywilny: sierż. pchor. inż. Adrian Szymański, plut. pchor. Jarosław Mięsiak, st. kpr. pchor. Andrzej Biegański oraz Michał Urbaniak. Należy jednak zaznaczyć, iż to nie wszyscy członkowie zespołu. Do prac konstrukcyjnych oraz analiz konstrukcji przyczynili się w znaczącym stopniu: kpr. pchor. Paweł Pasek, st. szer. pchor. Maciej Pasek oraz Elwira Zakrzewska. Opiekunem zespołu jest Prorektor ds. kształcenia i studenckich płk Adam Wetoszka.
Zespół poświęcił bardzo dużo czasu na solidne przygotowanie do zawodów. Największym wyzwaniem całego przedsięwzięcia było zaprojektowanie modelu tak, aby zmieścił się do pudełka o wymiarach około 30cmx35cmx9cm, a następnie wyjęcie z kartonu i jak najszybsze zmontowanie go w całość. Pierwsze prace rozpoczęły się prawie siedem miesięcy przed konkursem, a wszelkie testy odbywały się przy ujemnych temperaturach, co było dużym utrudnieniem. Jednak ostateczny sukces wynagrodził długi czas spędzony na próbach i udoskonalaniu konstrukcji.
Mimo iż był to pierwszy występ drużyny w tym składzie, to udało się uzyskać naprawdę wysoki wynik. Zawody w USA po raz kolejny udowodniły bardzo wysoki, światowy poziom Naukowego Koła Młodych Konstruktorów, które wiedzie prym wśród europejskich zespołów i szybkimi krokami zbliża się do światowej czołówki.
Komentarze