Hermaszewski dostał od rzemieślników tytuł honorowego mistrza
Pierwszy i jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski otrzymał we wtorek tytuł Honorowego Mistrza Podboju Kosmosu. Kapituła Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej wręcza swe wyróżnienia od 7 lat wyjątkowym osobom związanym z Dolnym Śląskiem.
Laureat powiedział podczas uroczystości, że uważa to wyróżnienie za szczególnie miłe. "Wrocław zawsze był dla mnie wyjątkowy i tylko +na chwilę+ z niego się wyprowadziłem, ale zawsze i często wracam do rodzinnego Wołowa oraz na Dolny Śląsk” - mówił Hermaszewski.
„To właśnie we Wrocławiu, gdy miałem 6 lat, przeżyłem najważniejszą chwilę swego życia. Gdy mnie wieziono ze złamaną ręką do szpitala, zobaczyłem po raz pierwszy w życiu na lotnisku w Gądowie, jak ląduje samolot i pomyślałem, że będę pilotem. Potem, gdy już służyłem w pułku myśliwców na wrocławskich Strachowicach, poznałem niemal każdy okoliczny krzak” - dodał.
W uzasadnieniu przyznania tytułu mistrza napisano: „Na dowód najwyższego szacunku i uznania dla pasji życiowej oraz za wybitne osiągnięcia w lotnictwie i astronautyce, jak i wkład w rozwój i popularyzację wiedzy naukowej o wszechświecie”.
Rzemieślniczą togę z wyhaftowaną specjalną dedykacją, kryzę i biret Hermaszewski przywdział na spotkaniu opłatkowym organizowanym wspólnie przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą, Zachodnią Izbę Gospodarczą i Dolnośląską Lożę BCC.
Hermaszewski jest siódmym laureatem nagrody. Wcześniej tytuł nadano: prof. Alicji Chybickiej, prof. Janowi Miodkowi, Krzysztofowi Pendereckiemu, ks. kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Normanowi Daviesowi.
Hermaszewski urodził się w 1941 r. w Lipkach na Wołyniu na dawnych Kresach RP. Po repatriacji w 1945 r. mieszkał z rodziną w Wołowie (Dolnośląskie), gdzie skończył szkołę średnią. Przygodę z lotnictwem zaczął w Aeroklubie Wrocławskim w 1960 r. Potem został pilotem wojskowym, latał m.in. na samolotach MIG-21.
W 1978 r. był pierwszym i, jak dotąd, jedynym Polakiem, który odbył ośmiodniowy lot kosmiczny na statku Sojuz-30 w załodze z Rosjaninem Piotrem Klimiukiem w ramach międzynarodowego programu kosmicznego Interkosmos. (PAP)
ros/ as/
Komentarze