Przejdź do treści
Gripen C w locie (fot. Saab)
Źródło artykułu

Saab zwiększy możliwości samolotu Gripen C/D dla Szwecji

Koncern Saab otrzymał dodatkowy kontrakt od szwedzkiej administracji ds. materiałów obronnych (FMV) na zwiększenie zdolności operacyjnych myśliwca Gripen C/D. Jest on wart 579 mln koron szwedzkich (52 mln dolarów) i ma „zapewnić ciągłe znaczenie i skuteczność” floty Gripen C/D w szwedzkiej strategii obronnej.

„Modernizacja Gripen C/D to ważny krok w utrzymaniu wysokiego poziomu zdolności operacyjnych w niespokojnym świecie, w którym żyjemy” – skomentował Lars Tossman, dyrektor obszaru Aeronautyka firmy Saab. „Ważne jest również, aby Gripen C/D mógł działać po roku 2030.”

Saab nie podał szczegółów dotyczących nowego projektu, ale stwierdził, że kontrakt obejmuje „zaprojektowanie nowych środowisk programistycznych i symulacyjnych” dla myśliwca Gripen C/D. Umowa obejmuje także zamówienia uzupełniające na osprzęt. Ponadto Saab będzie pracował nad zaprojektowaniem nowych systemów wsparcia, aby ułatwić harmonizację starszej wersji Gripena C/D z nowszą E, usprawniając operacje szwedzkich sił powietrznych.

Oczekuje się, że oprócz Gripena C/D szwedzkie siły powietrzne otrzymają do 2027 roku 60 odrzutowców JAS 39 E/F, najnowszego wariantu tego myśliwca. JAS 39 Gripen to jednosilnikowy, wielozadaniowy myśliwiec wyprodukowany przez szwedzkiego Saaba. Opracowany on został w latach 80. XX wieku i zaprojektowany w sposób umożliwiający do działanie w obszarach z możliwie najbardziej ubogą infrastrukturą.

Prace nad myśliwcem Gripen E rozpoczęły się w 2011 r. i w porównaniu ze starszym modelem C wyposażono go w nowy, mocniejszy silnik General Electric RM16, nowy system radarowy, awionikę i systemy uzbrojenia.

W 2014 r. umowę z firmą Saab podpisała także Brazylia. Porozumienie obejmowało rozwój i produkcję 36 samolotów Gripen E/F dla FAB.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony