Przejdź do treści
Saab 340 Airborne Early Warning (AEW) - samolot wczesnego ostrzegania powietrznego w malowaniu polskiego lotnictwa (fot. Saab)
Źródło artykułu

Saab zaprezentował pierwszy z dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW zakupionych przez Polskę

Podczas ceremonii w Linköping firma Saab zaprezentowała pierwszy samolot wczesnego ostrzegania powietrznego Saab 340 Airborne Early Warning (AEW) dedykowany dla polskich sił powietrznych. Wydarzenie miało miejsce 29 września, zaledwie dwa miesiące po złożeniu przez Polskę zamówienia na dwie konstrukcje tego typu.

W wydarzeniu, które było kamieniem milowym w kierunku szybko postępującej dostawy do Polski Saaba 340 AEW wyposażonego w radar Erieye, wzięli udział goście ze Szwecji i Polski. Rozwiązanie ma zapewnić Siłom Zbrojnym RP możliwości wzmacniające integralność terytorialną i bezpieczeństwo narodowe.

Szybkie tempo jest efektem efektywnej współpracy Saaba z Siłami Zbrojnymi RP oraz faktu, że Saab posiada ciągłą linię produkcyjną maszyn wczesnego ostrzegania. Zamówienie obejmuje dedykowany personel i wewnętrzną wiedzę specjalistyczną niezbędną do wykonywania wszelkiego rodzaju testów i ocen w celu uzyskania niezbędnego zatwierdzenia systemów.

„Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zapewnić Polsce tak ważny potencjał i dumni, że szybko postępujemy w kierunku dostarczenia tego powietrznego systemu wczesnego ostrzegania dla Polskich Sił Zbrojnych” – mówi Carl-Johan Bergholm, szef obszaru biznesowego Saaba Surveillance.

Saab 340 AEW wraz z powiązanym sprzętem naziemnym zapewnia szczegółowy obraz sytuacji, który można wykorzystać do zadań wojskowych i cywilnych, w tym obserwacji powietrznej i operacji ratowniczych.

Różne konfiguracje systemu Erieye AEW/AEW&C firmy Saab zostały już dostarczone do dziewięciu krajów, co czyni go jednym z najczęściej używanych pokładowych systemów obserwacji na świecie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony