Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rocznica pierwszego lotu na hydroplanie

Dziś mija 113 lat, od kiedy Francuz Henri Fabre odbył pierwszy lot na hydroplanie, startując z jeziora Berre pod Marsylią.

Henri Fabre urodził się 29 listopada 1882 r. w znanej rodzinie armatorów w Marsylii. Kształcił się w kolegium jezuickim w Marsylii, gdzie podjął zaawansowane studia w naukach ścisłych. Intensywnie studiował konstrukcje samolotów i śmigieł. 

Opatentował system urządzeń wypornościowych, z których skorzystał, gdy skonstruował coś, co wcześniej wydawało się niemożliwe – samolot, który potrafił startować z wody i na niej wylądować.

28 marca 1910 r. udało mu się wystartować z powierzchni Etang de Berre wodnosamolotem, Fabre Hydravion. Przeleciał na odległość około 500 metrów (1600 stóp). Fabre nie miał wcześniejszego doświadczenia w lataniu. Tego dnia z powodzeniem latał wodnosamolotem jeszcze trzy razy (najdłuższy lot około 600 metrów) i w ciągu tygodnia przeleciał dystans 5,6 km (3,5 mil). Samolot został następnie poważnie uszkodzony w wypadku.

Eksperymenty te były uważnie śledzone przez pionierów lotnictwa, Gabriela i Charlesa Voisinów. Chcąc zbudować wodnosamolot, Voisin kupił kilka pływaków Fabre i zamontował je na swoim Voisin Canard.

Hydravion był pilotowany przez Jeana Bécue na Concours de Canots Automobiles de Monaco i rozbił się tam 12 kwietnia 1911 r., Uszkodzony nie do naprawienia. Nie zbudowano więcej Hydravionów.

Po tym doświadczeniu Henri Fabre zbudował pływaki dla innych pionierów lotnictwa, w tym (jak również Voisin) Caudron, który zbudował Hydroaéroplane Caudron-Fabre.

Hydravion przetrwał i jest wystawiany w Musée de l'Air w Paryżu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony