Przejdź do treści
Henri Fabre na hydroplanie, 28 marca 1910 r. (fot. Anonymous, French Navy, Domena publiczna, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Rocznica pierwszego lotu na hydroplanie

Dziś mija 113 lat, od kiedy Francuz Henri Fabre odbył pierwszy lot na hydroplanie, startując z jeziora Berre pod Marsylią.

Henri Fabre urodził się 29 listopada 1882 r. w znanej rodzinie armatorów w Marsylii. Kształcił się w kolegium jezuickim w Marsylii, gdzie podjął zaawansowane studia w naukach ścisłych. Intensywnie studiował konstrukcje samolotów i śmigieł. 

Opatentował system urządzeń wypornościowych, z których skorzystał, gdy skonstruował coś, co wcześniej wydawało się niemożliwe – samolot, który potrafił startować z wody i na niej wylądować.

28 marca 1910 r. udało mu się wystartować z powierzchni Etang de Berre wodnosamolotem, Fabre Hydravion. Przeleciał na odległość około 500 metrów (1600 stóp). Fabre nie miał wcześniejszego doświadczenia w lataniu. Tego dnia z powodzeniem latał wodnosamolotem jeszcze trzy razy (najdłuższy lot około 600 metrów) i w ciągu tygodnia przeleciał dystans 5,6 km (3,5 mil). Samolot został następnie poważnie uszkodzony w wypadku.

Eksperymenty te były uważnie śledzone przez pionierów lotnictwa, Gabriela i Charlesa Voisinów. Chcąc zbudować wodnosamolot, Voisin kupił kilka pływaków Fabre i zamontował je na swoim Voisin Canard.

Hydravion był pilotowany przez Jeana Bécue na Concours de Canots Automobiles de Monaco i rozbił się tam 12 kwietnia 1911 r., Uszkodzony nie do naprawienia. Nie zbudowano więcej Hydravionów.

Po tym doświadczeniu Henri Fabre zbudował pływaki dla innych pionierów lotnictwa, w tym (jak również Voisin) Caudron, który zbudował Hydroaéroplane Caudron-Fabre.

Hydravion przetrwał i jest wystawiany w Musée de l'Air w Paryżu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony