Przejdź do treści
Robin DR400 Ecoflyer (fot. Huhu Uet, CC BY 3.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Robin Aircraft kończy działalność i przechodzi w stan likwidacji

Sąd Handlowy w Dijon poinformował o bankructwie francuskiego producenta lekkich samolotów Robin Aircraft. Sąd odrzucił wszystkie trzy oferty wykupienia, powołując się na ich niewystarczalność lub niezgodność, pozostawiając przyszłość producenta w niepewności.

„Trudne czasy i ograniczenia ludzkie zmuszają nas do zaprzestania działalności” – powiedział Casimir Pellissier, prezes Robin Aircraft. „Ale nie zmuszają nas do poddania się”.

CEAPR (Centre-Est Aéronautique Pierre Robin), założona przez Pierre'a Robina spółka matka z siedzibą w Dijon, oświadczyła, że będzie nadal zapewniać wsparcie dotychczasowych użytkowników samolotów tej marki.

Pierre Robin, budowniczy amator, który planował latać na liniach komercyjnych, w 1956 r. dał się ponieść swojemu talentowi przedsiębiorczości. Wizjoner, w skrzydle Jodel dostrzegł ideę geniuszu i uzyskał od jej projektanta, Jeana Delemonteza, prawo do zastosowania tej zasady w profesjonalnym budownictwie.

Założona w 1957 r. firma Robin Aircraft dostarczyła gamę lekkich jednosilnikowych samolotów przeznaczonych dla różnych segmentów rynku lotniczego i ich użytkownikom zapewniła możliwość wykonywania na nich szkolenia lotniczego, akrobacji i lotów rekreacyjnych.

Na początku 2023 r. producent był zmuszony zmniejszyć zatrudnienie ze względu na spadek wolumenu zamówień. Następnie w marcu 2023 r. został objęty ochroną Sądu Handlowego w Dijon.

Na zdjęciu głównym: Robin DR400 Ecoflyer (fot. Huhu Uet, CC BY 3.0, Wikimedia Commons)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony