Przejdź do treści
Źródło artykułu

PZL Mielec z największym zamówieniem na śmigłowce S-70i Black Hawk dla Filipińskich Sił Powietrznych

PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin, podpisała kontrakt z filipińskim Departamentem Obrony Narodowej na produkcję 32 dodatkowych wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk dla Filipińskich Sił Powietrznych.

Dostarczenie wszystkich 32 śmigłowców do 2026 r. zwiększy zdolność operacyjną filipińskich Sił Powietrznych do wykonywania misji poszukiwawczo-ratowniczych, pomocy humanitarnej i niesienia pomocy w przypadku katastrof oraz transportu wojsk w całym kraju.

Kontrakt został podpisany 22 lutego w siedzibie Departamentu Obrony Narodowej Filipin przez Sekretarza Obrony Narodowej Filipin Delfina N. Lorenzano i Janusza Zakręckiego, Prezesa, Dyrektora Naczelnego Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu.

Wszystkie 32 śmigłowce otrzyma 205. Skrzydło Śmigłowców Taktycznych Filipińskich Sił Powietrznych w uniwersalnej konfiguracji użytkowej. Każdy śmigłowiec będzie wyposażony w radar pogodowy, mapę cyfrową, fotele dla żołnierzy w kabinie oraz hak ładunkowy o wadze 9 000 funtów (4 082 kg). Piloci i obsługa naziemna przejdą szkolenie zarówno w USA, jak i na Filipinach.

Podpisanie kontraktu na śmigłowce S-70i Black Hawk z filipińskim Departamentem Obrony Narodowej (fot. PZL Mielec)

„Nasi polscy pracownicy są zobowiązani do zbudowania i dostarczenia kolejnej floty 32 śmigłowców Black Hawk zgodnie z harmonogramem, przy wsparciu, które zapewnia, że te wielozadaniowe statki powietrzne będą chronić i ratować życie, służąc Filipinom przez dziesięciolecia” – powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec.

„W następstwie tajfunu Odette (międzynarodowa nazwa Rai), Filipińskie Siły Powietrzne pokazały światu, jak ich niedawno nabyta flota śmigłowców Sikorsky S-70i Black Hawk, zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najsurowszymi standardami wojskowymi, może szybko i niezawodnie przetransportować personel ratunkowy i dostarczać pomoc humanitarną dla mieszkańców wysp rozsianych na dużym obszarze morskim” – powiedział Jason Lambert, wiceprezes Sikorsky Global Commercial & Military Systems.

Filipiński kontrakt na 32 śmigłowce to największe pojedyncze zamówienie na śmigłowce S-70i Black Hawk dla PZL Mielec od rozpoczęcia ich produkcji w 2009 roku, a sam kontrakt został podpisany w niecałe dwa miesiące po tym, jak w grudniu 2021 r. PZL Mielec zakończył dostawy 16 śmigłowców S-70i dla 205. Skrzydła Śmigłowców Taktycznych Filipińskich Sił Powietrznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony