Przejdź do treści
Polsko-koreańskie rozmowy w Seulu o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (fot. CPK)
Źródło artykułu

Polsko-koreańskie rozmowy w Seulu o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

28 czerwca Pełnomocnik Rządu ds. CPK, Sekretarz Stanu Marcin Horała spotkał się w Seulu z Ministrem Ziemi, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei, Panem Won Hee-ryong. Pierwsze spotkanie obu ministrów było okazją do nawiązania bezpośrednich stosunków z nowym przedstawicielem rządu Republiki Korei oraz kontynuacją relacji po wizycie strony koreańskiej w grudniu 2021 r. w Warszawie.

Minister Won oraz minister Horała wyrazili chęć kontynuowania i pogłębiania dotychczasowej współpracy dwustronnej w ramach projektu CPK i ujęcia jej w perspektywę długoterminową. W tym kontekście wspomnieli m.in. o prognozach Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, z których jasno wynika, że nawet w obecnych, trudnych czasach projekt CPK pozostaje atrakcyjną i opłacalną ekonomicznie inwestycją, unikatową w swojej skali i ambicji.

Ministrowie omówili stan współpracy między spółką Incheon International Airport Corporation (IIAC, zarządca Portu Lotniczego Incheon) a spółką CPK. Rozmowy dotyczyły także planów na najbliższe miesiące. Obie strony wyraziły zamiar podniesienia współpracy między IIAC i CPK na jeszcze wyższy poziom w perspektywie połowy 2023 roku. Omówiono także perspektywy udziału innych, doświadczonych firm koreańskich w kolejnych etapach projektu CPK, mając na uwadze obowiązujące uwarunkowania prawne. Minister Horała podziękował ministrowi Won za wsparcie w rozwoju współpracy z podmiotami koreańskimi. Minister Won podziękował ministrowi Horale za niezachwiane zaufanie strony polskiej. Obaj ministrowie zobowiązali się do zapewnienia płynnej współpracy obu stron na wszystkich szczeblach, czego wyrazem było zaproszenie dla ministra Won do złożenia wizyty w Polsce.

Spotkanie ministrów jest pierwszym i głównym punktem 3-dniowej wizyty ministra Horały w Korei Południowej. Razem z zarządem spółki CPK odbędzie szereg spotkań, m.in. z Incheon International Airport Corporation, Korea National Railway, Korea Development Bank oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony