Podpisano umowę na modernizację i licencjonowaną produkcję IŁ-103 na Węgrzech

IŁ-103 w locie (fot. uacrussia.ru)

Umowa dotycząca modernizacji i licencjonowanej produkcji Ił-103 na Węgrzech została zawarta 17 marca między Ilyushin Aviation Complex (część rosyjskiej United Aircraft Corporation (UAC) w ramach Rostec State Corporation), a węgierską spółką Aviation Engineering Zrt.

Uroczystość podpisania odbyła się w obecności wiceministra przemysłu i handlu Rosji Olega Bocharowa oraz radcy, zastępcy ambasadora Węgier w Federacji Rosyjskiej Laszlo Vida. Dokument został podpisany po stronie rosyjskiej przez pierwszego zastępcę dyrektora generalnego ZAK, dyrektora zarządzającego ILYUSHIN Sergeja Jarkowoja, a po stronie węgierskiej przez dyrektora generalnego Aviation Engineering Zrt. Laszlo Boros.

Strony uzgodniły, że będą współpracować w celu opracowania i wyprodukowania ulepszonej wersji lekkiego samolotu wielozadaniowego Ił-103 w zakładzie Aviation Engineering zlokalizowanym w węgierskim mieście Pecz.

Nowy Ił-103 będzie zmodernizowaną wersją wcześniej eksploatowanego czteromiejscowego samolotu pasażerskiego z pojedynczym silnikiem tłokowym. Łączy w sobie efektywne właściwości aerodynamiczne, wygodną przestronną kabinę, niezawodny silnik i nowoczesną awionikę. Samolot może być eksploatowany w każdych warunkach klimatycznych, w tym na krótkich i nieutwardzonych drogach startowych.

W ramach kontraktu planowana jest konwersja całej istniejącej dokumentacji projektowej do formatu cyfrowego oraz modernizacja samolotu, tak aby mógł z powodzeniem wejść na rynek lotnictwa ogólnego. Istniejące certyfikaty typu ulegną zasadniczym zmianom w oparciu o wyniki badań naziemnych i w locie zmodernizowanej wersji samolotu Ił-103.

Zmodernizowany Ił-103 będzie uniwersalną platformą, stanowiącą podstawę dla różnych wersji samolotów, które mogą być produkowane na życzenie klienta, w tym: szkoleniowych, do użytku prywatnego i turystycznego, transportu osób potrzebujących opieki medycznej w nagłych wypadkach, transportu pasażerów i małych ładunków do trudno dostępnych regionów, monitoringu środowiska, patrolowania i rolnictwa.

Projekt modernizacji samolotu Ił-103 we współpracy z partnerami węgierskimi ma stać się przykładem eksportu rosyjskich technologii budowy samolotów do kraju europejskiego. Umożliwia uczestnikom projektu zdobycie nowych kompetencji i wejście na nowe rynki z ulepszonymi konstrukcjami.

Źródło: uacrussia.ru
comments powered by Disqus