Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rosja straciła miejsce w radzie ICAO

Oskarżona o łamanie zasad konwencji chicagowskiej o lotnictwie międzynarodowym Rosja straciła miejsce wśród głównych członków rady ICAO. Głosowanie odbyło się 1 października 2022 r. w Montrealu w Kanadzie podczas 41. sesji 183 państw ICAO.

Rosji zabrakło sześć głosów, aby pozostać w Radzie. Przed głosowaniem kilku członków rady agencji ONZ, w tym Unia Europejska i Kanada, wezwało do ukarania Rosji po tym, jak państwo to złamało Konwencję o międzynarodowym lotnictwie cywilnym podczas inwazji na Ukrainę. Wśród przytoczonych argumentów, było naruszenie suwerennej przestrzeni powietrznej Ukrainy i niszczenie infrastruktury lotnictwa cywilnego, takiej jak lotniska.

Podpisana w 1944 roku Konwencja Chicagowska o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym, która ustanowiła ICAO, deklaruje w swoim pierwszym artykule, że „każde państwo ma całkowitą i wyłączną suwerenność nad przestrzenią powietrzną nad swoim terytorium”. Jako powód do nałożenia sankcji na Rosję podawano również rekwirowanie samolotów, głównie Airbusa i Boeinga, dzierżawionych przez zagraniczne firmy rosyjskim liniom lotniczym.

„Chcielibyśmy wyrazić ubolewanie z powodu wyniku głosowania” – powiedział rosyjski przedstawiciel po decyzji zgromadzenia. „Postrzegamy to jako krok czysto polityczny i nie mający nic wspólnego z pozycją Rosji w dziedzinie lotnictwa cywilnego”.

Walne zgromadzenie ICAO, które jest jedną z agencji ONZ, zakończy się 7 października. Organizacja liczy 193 państw członkowskich, została powołana na podstawie przyjętej w grudniu 1944 roku i obowiązującej od 1947 roku Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym. Siedziba ICAO znajduje się w Montrealu.

Do niedawna Rosja znajdowała się wśród narodów kwalifikowanych jako „państwa o pierwszorzędnym znaczeniu dla transportu lotniczego”. Kraj może nadal mieć miejsce w radzie, ale o mniejszym znaczeniu. W razie potrzeby członkowie rady są wzywani do podejmowania decyzji w celu utrzymania bezpieczeństwa i regularności międzynarodowego transportu lotniczego. Miejsce Rosji w radzie odegrało kluczową rolę w decyzji o niesankcjonowaniu Białorusi po porwaniu samolotu linii w 2021 r.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem minister transportu Kanady Omar Alghabra napisał na Twitterze, że „Rosja nie została ponownie wybrana do zarządzającej ICAO rady, to pierwsza taka sytuacja od 1971 roku. To silny sygnał od międzynarodowej społeczności, że będą oni rozliczani za niesprowokowany atak na Ukrainę”. Ambasador Ukrainy w Kanadzie Julia Kowaliw napisała zaś, że „nie ma miejsca dla terrorystów w cywilizowanym świecie”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony