Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pilot z jumpseat próbował wyłączyć w czasie lotu silniki E175 Horizon Airlines

22 października 2023 r., Embraer ERJ-175 linii Horizon Airlines (znaki rejestracyjne N660QX) wykonywał lot dla Alaska Airlines QX-2059/AS-2059 z Everett w stanie Waszyngton do San Francisco w Kalifornii.

Samolot znajdował się FL310 około 40 NM na południowy zachód od Portland, kiedy załoga zdecydowała się zawrócić i przekierować lot na lotnisko w tym mieście. Piloci poinformowali ATC, że na pokładzie samolotu pojawiło się zagrożenie, które osiągnęło poziom 4 (zgodnie z nomenklaturą FAA, oznacza ono „attempted or actual breach of flight crew compartment”).

Załoga raportowała, że pilot lecący na jumpseat próbował wyłączyć silniki i w związku z tym faktem został natychmiast wyrzucony z kokpitu. Samolot wylądował bezpiecznie na pasie startowym 28L w Portland około 20 minut po rozpoczęciu zniżania z FL310.

Linia lotnicza poinformowała: „22 października podczas lotu Alaska Airlines Flight 2059 obsługiwanego przez Horizon Air zgłoszono wiarygodne zagrożenie bezpieczeństwa związane z obecnością na jumpseat w kokpicie upoważnionej osoby. Załoga panowała nad samolotem i wylądowała bez żadnych incydentów. Zgodnie z odpowiednimi procedurami FAA i wytycznymi kontroli ruchu lotniczego lot przekierowano na międzynarodowe lotnisko w Portland. Zdarzenie jest badane przez organy ścigania.”

Policja w Portland aresztowała mężczyznę (44 l.) pod zarzutem 83 usiłowań morderstw, jednego narażenia na niebezpieczeństwo statku powietrznego i innych zarzutów lekkomyślnego stwarzania zagrożenia. Zastępczy egzemplarz ERJ-175 (znaki rejestracyjne N651QX) dotarł do San Francisco z opóźnieniem około 2 h 45 min.

Historia lotu na flightaware: (LINK)

Przebieg lotu AS-2059, fot. Fligtaware

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony