Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pilot podróżujący jako pasażer zasiadł za sterami A332 po tym jak kapitan miał przypadek medyczny

22 listopada 2023 r., kapitan A332 linii Air Transat wykonującego rejs TS186 z Toronto Person (YYZ) do Punta Cana (PUJ) doznał przypadku medycznego w wyniku którego stał się niezdolny do pełnienia czynności lotniczych. Tym samym lotem podróżował inny kapitan tego przewoźnika, który leciał na Dominikanę na rodzinne wakacje. W momencie, gdy pojawił się problem medyczny, poproszono go o pomoc w kokpicie.

Air Transat potwierdził, że kapitan nie mógł kontynuować swoich obowiązków z powodu intensywnego krwawienia z nosa. „Pilot będący po służbie był „zdrowy i zdolny” do przejęcia sterów i wraz z FO bezpiecznie doprowadzili lot do końca. Warto zauważyć, że nasi piloci są fachowo przeszkoleni, aby radzić sobie w takich sytuacjach. W związku z tym nie było absolutnie żadnego ryzyka dla nikogo podczas tego lotu” – oświadczył przedstawiciel linii lotniczej.  

„Kapitan stał się niezdolny do pracy po około trzech godzinach lotu. Zastąpił go wykwalifikowany pilot, który leciał jako pasażer i następnie samolot kontynuował lot do miejsca docelowego bez dalszych incydentów” – oznajmiła Kanadyjska Rada Bezpieczeństwa Transportu (TSB). TSB zdecydowała, że incydent nie wymaga pełnego dochodzenia, ale zostanie wykorzystany do „możliwej przyszłej analizy bezpieczeństwa”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony