Przejdź do treści
Pasywno-aktywny system EPAWSS firmy BAE Systems dla samolotów F-15 kończy testy operacyjne (fot. BAE Systems)
Źródło artykułu

Pasywno-aktywny system EPAWSS firmy BAE Systems dla samolotów F-15 kończy testy operacyjne

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zakończyły wstępne testy operacyjne i ocenę (IOT&E) Eagle Passive Active Warning Survivability System (EPAWSS), potwierdzając rewolucyjne możliwości w dziedzinie walki elektronicznej, jakie zaawansowany produkt BAE Systems wnosi do zdolności bojowych samolotów F-15E Strike Eagle i F-15EX Eagle II.

„Zaprojektowaliśmy EPAWSS z myślą o modernizacji i szybkim wprowadzaniu nowych funkcji”, powiedziała Amy Nesbitt, menedżerka programu EPAWSS w BAE Systems. „Korzystamy z możliwości, jakie stwarza tworzenie oprogramowania, aby zapewniać stopniowe aktualizowanie istniejących systemów walki elektronicznej, co pozwoli naszym klientom stawić czoła przyszłym zagrożeniom w spektrum elektromagnetycznym”.

EPAWSS umożliwia natychmiastowe reagowanie w pełnym spektrum EW – w tym ostrzeganie o opromieniowaniu radiolokacyjnym, zapewnia geolokalizację, świadomość sytuacyjną i samoobronę. Gwarantuje swobodę manewru i głębszą penetrację przestrzeni przeciwnika, chronionej przez nowoczesne zintegrowane systemy obrony powietrznej.

„Poprawia skuteczność i możliwości bojowe F-15E i F-15EX wobec zaawansowanych zagrożeń”, ocenił mjr Bryant „Jager” Baum, dyrektor ds. testów EPAWSS w Centrum Sił Powietrznych ds. testów operacyjnych (AFOTEC). „EPAWSS to nowy punkt odniesienia dla systemów walki elektronicznej w lotnictwie myśliwskim.”

BAE Systems wspierała AFOTEC w prowadzeniu testów EPAWSS, a obecnie rozpoczęła produkcję i wdrażanie jednego z najbardziej zaawansowanych systemów EW na świecie. Firma ściśle współpracuje z Boeingiem i Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych w celu doskonalenia możliwości systemu, w tym prowadzenia kognitywnej walki radioelektronicznej, jak zademonstrowano to podczas dużego ćwiczenia Northern Edge 2023 (NE23).

„Ścisła współpraca z Siłami Powietrznymi pozwala nam rozwijać możliwości EPAWSS”, powiedział Chip Mosle, dyrektor programowy w BAE Systems. „Poprzez stopniowe testowanie i wdrażanie kognitywnych rozwiązań EW w sprawdzonych systemach, takich jak EPAWSS, zapewniamy naszemu lotnictwu przewagę w stosunku do zaawansowanych zagrożeń, które stale ewoluują i są nieprzewidywalne”.

W trakcie manewrów NE23 sprawdzono zdolność EPAWSS do szybkiego reagowania na wcześniej niespotykane zagrożenia. Testy pozwoliły sprawdzić zdolność systemu do przetwarzania danych zebranych przez sensory, tworzenia wyjątkowych technik reakcji i optymalizowania na bieżąco kształtu emitowanych fal elektromagnetycznych (waveformów). Zastosowane podczas NE23 środki podgrywające stronę przeciwną wymagały od systemu wykonania zadań w gęstym, nieprzewidywalnym spektrum elektromagnetycznym charakterystycznym dla działań na szczeblu całego teatru wojny.

BAE Systems prowadzi program EPAWSS w zakładach w Nashua w New Hampshire i Austin w Teksasie, produkując sprzęt na potrzeby produkcji nowych myśliwców F-15EX i modyfikacji floty F-15E.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony