Przejdź do treści
Awaryjne lądowanie Cessny Caravan w Palm Beach, fot. nypost
Źródło artykułu

Pasażer wylądował Cessną Caravan po tym jak pilot zasłabł za sterami (film)

10 maja, pasażer bez przeszkolenia lotniczego wylądował Cessną Caravan na lotnisku w Palm Beach po tym, jak pilot zasłabł za sterami. Podczas lotu pasażer skontaktował się z kontrolą ruchu lotniczego, która instruowała go jak to zrobić.

„Mam tutaj poważną sytuację”, zgłosił kontrolerowi. „Mój pilot zasłabł, a ja nie mam pojęcia, jak latać samolotem.” Po kilku wskazówkach, jak ustabilizować samolot, został on skierowany na lotnisko w Palm Beach.

Kontroler ściągnął z internetu obraz panelu przyrządów Cessny Caravan, aby móc powiedzieć pasażerowi, co ma naciskać i na co zwracać uwagę, ale wydaje się, że jego głównym przesłaniem dla niezwykle spokojnego mężczyzny było zachowanie tej postawy.

„Wiedziałem, że jeśli po prostu utrzyma pozycję samolotu, z nosem skierowanym w dół na duży pas startowy, miał naprawdę duże szanse, o ile nie wpadł w panikę” – powiedział kontroler, dodając, że był ostrożny, aby nie przeciążyć pasażera niepotrzebnymi informacjami.

Wcześniej w powietrzu przeżył on chwile grozy po tym, jak pilot stracił przytomność, a samolot wszedł w nurkowanie z prędkością 250 węzłów, zanim wyrównał jego lot. Lądowanie w pełni się udało i statek powietrzny nie został uszkodzony, a jego pilot został przewieziony do szpitala w Palm Beach, gdzie został hospitalizowany. Przyczyna jego niedyspozycji nie została ujawniona.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Zapraszamy do lektury kolejnego odcinka cyklu „Lotniska/lądowiska GA warte odwiedzenia", w którym przedstawiamy interesujące obiekty lotnicze naszego kraju, nie zawsze szerzej znane środowisku lotniczemu.
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.

Nasze strony