Przejdź do treści
Śmigłowce Leonardo prezentowane na Heli-Expo 2023 (fot. Leonardo)
Źródło artykułu

Nowe zamówienia potwierdzają silną pozycję Leonardo na globalnym rynku śmigłowców komercyjnych

Po udanym udziale w targach Heli-Expo 2023 w Atlancie, w stanie Georgia (7-9 marca), Leonardo ogłasza kolejne sukcesy na rynku śmigłowców komercyjnych, po otrzymaniu nowych zamówień na prawie 40 różnych modeli śmigłowców od użytkowników na Bliskim Wschodzie, w Azji, obu Amerykach i Europie, głównie na potrzeby wsparcia przemysłu energetycznego, ratownictwa i służb publicznych oraz transportu VIP.

Zamówienia na AW139, AW169, AW109 GrandNew i AW109 Trekker opiewają na łączną wartość około 470 mln EUR, z dostawami w latach 2023-2026.

Wszystkie zamówienia uzupełniają wstępne umowy sprzedaży, ogłoszone na Heli-Expo, na ponad 50 jednosilnikowych śmigłowców nowej generacji AW09 dla klientów na całym świecie. Dodatkowo, THC potwierdziło zamiar dalszego rozszerzenia swojej floty AW139 w Arabii Saudyjskiej na potrzeby SAR, ratownictwa medycznego (EMS) i transportu korporacyjnego dodając sześć śmigłowców oraz opcję zakupu kolejnych 20 maszyn w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Różni użytkownicy obsługujący przemysł energetyczny na całym świecie będą wykorzystywać prawie 25 śmigłowców do wykonywania morskich misji transportowych. Globalna flota AW139 powiększyła się o nowe zamówienia na Bliskim Wschodzie, w Brazylii, Tajlandii, Indonezji i Niemczech, co potwierdza światowe uznanie dla platformy i niezrównaną konkurencyjność w zakresie operacji związanych z przemysłem wydobycia ropy i gazu. Również AW169 nadal okazuje się być śmigłowcem wybieranym w swojej klasie do operacji transportu morskiego i wsparcia farm wiatrowych, zarówno w Europie jak i w Azji.

Wśród użytkowników składających zamówienia na śmigłowce Leonardo skonfigurowane do operacji morskich jest Abu Dhabi Aviation (ADA), które rozszerzyło swoją flotę morskich śmigłowców AW139 zamawiając sześć kolejnych maszyn, których dostawy spodziewane są w latach 2024-2026. Firma OMNI Helicopters International (OHI) podpisała kontrakt na dwa AW139, które będą wykonywać morskie misje transportowe w Brazylii. To najnowsze zamówienie jest następstwem znacznej rozbudowy floty Leonardo w OHI, która obejmuje łącznie sześć AW139 i dwa średnie śmigłowce AW189, które zostały zamówione w latach 2021-2022. Dwa kolejne AW139 zostały zamówione przez SFS Aviation, wiodącego dostawcę usług świadczonych przy użyciu śmigłowców morskich na rzecz firm naftowych i gazowych w Tajlandii. Śmigłowce, których przekazanie spodziewane jest w tym roku, zwiększą flotę użytkownika do łącznie siedmiu AW139. W Indonezji Travira Air podpisała kontrakt na dodatkowy morski śmigłowiec AW139, który ma zostać dostarczony w 2024 r. HeliService international GmbH (HeliService) w Niemczech wzmacnia swoją ofertę usług transportu morskiego, składając zamówienie na dwa kolejne śmigłowce Leonardo AW139 i AW169. Oba śmigłowce mają zostać dostarczone w 2024 r. Przez ostatnie klika lat HeliService wykorzystuje śmigłowce AW139 i AW169 w misjach wsparcia morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, zapewniając wyjątkową zdolność operacyjną i standardy bezpieczeństwa oraz kontynuując udaną ekspansją w Azji i USA, gdzie latem 2023 r. do eksploatacji mają trafić trzy nowe AW169. Sukces AW169 w operacjach morskich został potwierdzony również w Indiach. Firma Global Vectra Helicorp Limited (GVHL) złożyła zamówienie na dwa AW169, które mają wspierać operacje transportowe w sektorze przemysłu energetycznego. Dostawa śmigłowców dołączających do floty AW139 ma zakończyć się w tym roku.

AW169 i AW139 wzmacniają również swoją obecność w sektorze ratownictwa i usług publicznych dzięki nowym zamówieniom w Azji, na Bliskim Wschodzie i w USA na łącznie dziesięć śmigłowców.

W Korei Południowej, użytkownik EMS (ratownictwo medyczne) UI Helijet podpisał kontrakt na dwa AW169. Śmigłowce mają zostać dostarczone w 2025 r. i trafią do eksploatacji w 2026 r. UI Helijet, wykonawca usług ratownictwa medycznego (EMS) dla Krajowego Centrum Medycznego, Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, był pierwszym użytkownikiem EMS wykorzystującym śmigłowce Leonardo w tym kraju. Departament Policji w Phoenix podpisał kontrakt na jeden śmigłowiec AW169 z opcją zakupu drugiej maszyny. Śmigłowiec będzie użytkowany przez Biuro Lotniczego Wsparcia Taktycznego Policji w Phoenix jako większy i najnowocześniejszy śmigłowiec we flocie śmigłowców tego użytkownika, dołączając do Leonardo AW109 Power zakupionego w 2005 r. Wyjątkowe możliwości najlepiej sprzedającego się śmigłowca AW139 zostały potwierdzone nowym zamówieniem na jeden egzemplarz przez policję w Abu Dhabi w ZEA. Ten typ śmigłowca cieszy się w tym kraju dużym powodzeniem w wielu zastosowaniach, w tym między innymi na potrzeby ochrony porządku publicznego i służb ratowniczych. Mitsui Bussan Aerospace (MBA), autoryzowany dystrybutor śmigłowców AW139, AW169 i AW189 w Japonii, ogłosił wraz z Leonardo podpisanie kontraktu na łącznie sześć AW139 w celu spełnienia wymagań związanych z nadchodzącymi przedsięwzięciami realizowanymi w tym kraju.

W Ameryce Łacińskiej sukces Leonardo - szczególnie na rynku transportu korporacyjnego/VIP dzięki wyjątkowej ofercie wartości marki Agusta - nadal się powiększa w wyniku sprzedaży trzech śmigłowców firmie SynerJet Latina SA, nowemu dystrybutorowi odpowiedzialnemu za Kolumbię, Peru, Chile i Paragwaj. W szczególności są to dwa AW109 GrandNew i jeden lekki dwusilnikowy AW109 Trekker, których dostawy spodziewane są między końcem 2024 r. a drugim kwartałem 2025 r.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony