Przejdź do treści
Red Sea International Airport - wizualizacja - widok terminala z góry (fot. Red Sea International Airport)
Źródło artykułu

Nowe saudyjskie lotnisko nad Morzem Czerwonym. Otwarcie już za rok

W przyszłym roku zostanie otwarte kolejne lotnisko w Arabii Saudyjskiej. Red Sea International Airport jest już budowane północno-zachodniej części Królestwa.

Port, zaprojekowany przez międzynarodową pracownię architektoniczną Foster + Partners, ma służyć obsłudze ruchu turystycznego w nowopowstającym kurorcie turystycznym Red Sea (Morze Czerwone). Lotnisko ma być najbardziej zrównoważonym portem lotniczym na świecie.

Maksymalna godzinna przepustowość wyniesie 900 podróżnych. Początkowo oczekuje się, że port będzie obsługiwał kilka tysięcy pasażerów rocznie. W 2030 r., kiedy zostanie ukończone zostaną wszystkie projekty realizowane w ramach saudyjskiej „Wizja 2030”, port ma obsługiwać rocznie ok. miliona pasażerów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Lotnisko Morze Czerwone zostało pomyślane jako brama do jednego z najbardziej wyjątkowych kurortów na świecie i integralna część doświadczenia odwiedzających. Zainspirowany kolorami i fakturami pustynnego krajobrazu, zrównoważony projekt stara się stworzyć spokojną i luksusową podróż przez terminal. Stanie się węzłem tranzytowym dla odwiedzających przybywających zarówno drogą lądową, jak i powietrzną. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Red Sea Development Company, aby zrealizować wizję tego ambitnego, jedynego w swoim rodzaju projektu – mówił Gerard Evenden, szef studia Foster + Partners.

Powłoki dachowe inspirowane są pustynnymi wydmami i zapewnią pasażerom naturalny cień zarówno na lądzie, jak i na lotnisku. Tworząc małe, bardziej intymne przestrzenie, które sprawiają wrażenie luksusowych i spersonalizowanych, projekt budynku terminalu ma na celu stworzenie atmosfery prywatnego terminalu lotniczego. W tym celu zaprojektowano także wewnętrzna zieloną oazę.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony