Przejdź do treści
Blackburn Beverley XB259 (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

Nowa nadzieja, ostatni ocalały samolot transportowy RAF Blackburn Beverley zostanie zachowany

Samolot transportowy Blackburn Beverley XB259 Królewskich Sił Powietrznych (RAF) z lat 50. XX wieku, ma znaleźć nowy dom po tym, jak brytyjskie muzeum ogłosiło apel o zbiórkę pieniędzy na uratowanie samolotu.

Muzeum Lotnictwa Solway w pobliżu Carlisle w Wielkiej Brytanii ma nadzieję zebrać 75 000 dolarów na transport ostatniego ocalałego egzemplarza tego typu do nowego domu.

Zebrane pieniądze pozwolą na demontaż samolotu i przeniesienie go z obecnej lokalizacji w Fort Paull w Hull na lotnisko Carlisle Lake District (CAX), gdzie muzeum przechowuje obszerną kolekcję zabytkowych samolotów. Statek powietrzny stacjonuje w Fort Paul, dawnym muzeum wojskowym, od 20 lat, ale placówka ta została zamknięta w 2020 r., co zagroziło przyszłości Blackburn Beverley.

Beverley został kupiony na aukcji przez biznesmena Martyna Wisemana za 21 000 funtów, ale koszty transportu 35-tonowego samolotu stały się zbyt wysokie i obawiał się, że będzie musiał zezłomować samolot.

„To ostatnia misja ratunkowa dla Beverleya, a kiedy już tu dotrze, będzie stanowić ważną część naszej kolekcji kultowych samolotów brytyjskiej produkcji. Przyszłość Blackburn Beverley XP259 jest niepewna od czasu zamknięcia muzeum w Fort Paull w 2020 r.” – powiedział Dougie Kerr, prezes Solway Aviation Museum.

Dodał: „Uratowała go osoba prywatna, jednak droga do znalezienia mu nowego, stałego domu okazała się trudna. W obliczu utrzymującej się niepewności interwencja Muzeum Lotnictwa Solway w końcu umożliwiła zobaczenie, jak Beverley został ocalony jako część brytyjskiego dziedzictwa”.

Beverley był obsługiwany przez Dowództwo Transportu RAF od 1957 do 1967 roku i był używany do transportu dużych ładunków lub żołnierzy. Samolot jest ostatnim z 49 oryginalnych, które zostały zbudowane.

Więcej informacji na stronie: Solway Aviation Museum.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony