Przejdź do treści
Mjr Danyło Gennadijowycz Muraszko (fot. 299 brygada lotnictwa taktycznego im generała porucznika Wasyla Nikiforowa)

Mjr Danyło Gennadijowycz Muraszko zginął śmiercią Bohatera

27 stycznia 2023 r., podczas wykonywania misji bojowej, został zestrzelony ukraiński pilot mjr Danyło Gennadijowycz Muraszko. Pomimo małej wysokości lotu i widząc w pobliżu osadę Szabelkiwka, pilot do ostatniej chwili próbował oddalić samolot od zabudowań mieszkalnych. W rezultacie stracił wysokość i nie był w stanie bezpiecznie katapultować się.

Oficer od pierwszego dnia agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej wykonywał wszystkie powierzone mu zadania bojowe, odznaczał się heroicznym oddaniem sprawie wojskowej, patriotyzmem i nienaganną służbą. Był także wzorem dla innych żołnierzy 299 brygady lotnictwa taktycznego im. generała Wasyla Nikiforowa.

Od 24 lutego 2022 r. do 27 stycznia 2023 r. wykonał 141 lotów bojowych, podczas których zniszczył około 70 jednostek pojazdów opancerzonych, ponad 80 pojazdów zmechanizowanych, około 30 cystern z paliwem i smarami oraz około 600 żołnierzy rosyjskich. Dzięki swoim umiejętnym działaniom wielokrotnie unikał wrogich powietrznych i rakietowych ataków.

Za wybitne zasługi w walce z wrogiem został odznaczony orderami Bohdana Chmielnickiego wszystkich trzech stopni.

Za osobistą odwagę i męstwo wykazane w obronie interesów państwowych, wzmacnianiu zdolności obronnych i bezpieczeństwa Ukrainy mjr Danyło Gennadijowycz Muraszko otrzymał od dowództwa jednostki wojskowej pośmiertny tytuł "Bohatera Ukrainy".

Pogrzeb tego jednego z najlepszych oficerów 299 brygady i dowódcy eskadry lotniczej, odbył się 30 stycznia.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony